Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9076 miejsce

Naukowcy odkrywają nowe gatunki zwierząt

Jedni dzielą ludzi na dobrych i złych. Inni twierdzą, że dobrzy i źli ludzie niszczą naturę i zabijają przyrodę. Zabijają beztrosko życie, bez którego wkrótce sami nie będą mogli żyć. Mimo wszystko naukowcy odkrywają nowe gatunki zwierząt i roślin.

Życie przyrody na naszej planecie ulega ciągłym przemianom i modyfikacjom. Jedne gatunki roślin i zwierząt giną (15 - 25 dziennie), inne są odkrywane w różnych rejonach świata. Więcej jednak ginie niż wykazują odkrycia. Na Filipinach, w wysokich rejonach gór, 1600 metrów nad poziomem morza, naukowcy dotarli przed kilkunastu laty do nieznanej dotąd zielonej rośliny-olbrzyma w kształcie dzbana, która żywi się mięsem i może pożerać nawet szczury. W minionych 16 latach odkryto na świecie, głównie w Azji, 353 gatunki nieznanych dotąd zwierząt (wśród nich latającą żabę) i 242 nieznane gatunki roślin, a wśród nich kwiat zmieniający kolory. Równocześnie prowadzone są prace nad ratowaniem niektórych ginących gatunków, m.in. lemurów na Madagaskarze, tygrysów, pszczół, węgorzy i innych.

Ekspedycja organizacji non-profit - Conservation International (CI) z siedzibą w Waszyngtonie, której celem jest ochrona ziemskiej bioróżnorodności, odkryła kilkanaście lat temu na odludnych, dzikich wyżynach Papui Nowej Gwinei, 50 pająków, trzy żaby, gekona i dwie rośliny, jako prawdopodobnie nieznane dotąd przyrodnicze okazy - podaje gazeta.pl. Nowo odkryte zwierzęta charakteryzują się m.in. tym, że mają niezwykłe zdolności przydatne w walce, m.in. o zdobycie pożywienia i przetrwania. Pająki potrafią skakać na ofiary, a żaby umieją śpiewać.

Jak czytamy w gazeta.pl, w jednym z najsłabiej poznanych i najbardziej intensywnie niszczonych rejonów Brazylii, odkryto dwa lata temu nowy gatunek małp – małych rudawych, nadrzewnych zwierząt reprezentujących grupę zwaną titi. Najmniejsze osobniki titi mierzą zaledwie od 23 centymetrów długości. Zwierzęta te mieszkają i żyją głównie na drzewach. Podstawę ich diety stanowią twarde owoce, ale małpki nie gardzą także liśćmi i owadami. Titi są monogamiczne i żyją w małych grupach rodzinnych. Samice rodzą jedno młode po 5-6 miesiącach ciąży.

Ta sama ekspedycja organizacji ekologicznej WWF zaobserwowała również dwa nieznane wcześniej gatunki ryb: jeden należy do grupy sumokształtnych, drugi to jaskrawo ubarwiona, słodkowodna tetra (przez akwarystów zwana też błyszczykiem; nie mylić z Błaszczakiem). Zwierzęta te – rudawe malutkie małpki i nieznane gatunki ryb – podaje gazeta.pl, powiększają pulę organizmów, których badacze doliczyli się w czasie swojej wyprawy: 48 gatunków ssaków (m.in. pancerniki, mrówkojady, jaguary, oceloty i rozmaite małpy), 208 gatunków ryb i 313 gatunków ptaków.

Rok wcześniej w morskich głębinach w pobliżu Kalifornii odkryty został nowy gatunek ryby, z rodzaju hydrolagus. Ryba ta, opisana jako Hydrolagus melanophasma (po polsku: czarny duch z rodzaju wodnych królików) ma koloryt purpurowo-czarny i przypomina w pewnym stopniu rekina. Zdaniem znawców - podobieństwo ryby do rekina nie jest przypadkowe, gdyż jej rodzaj (hydrolagus), jest daleko spokrewniony z rekinami, stąd nazywa się czasem "ghost sharks", czyli "rekiny duchy". Ale "rekiny duchy", w przeciwieństwie do swych wielkich kuzynów, raczej nie wypływają na powierzchnię - wolą pływać na dużych i bardzo dużych głębokościach, od kilkudziesięciu lub kilkuset metrów, do blisko półtora kilometra pod powierzchnią wody.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

I o tym często zapominamy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.