Facebook Google+ Twitter

Naukowcy opracowali nową mapę Arktyki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-06 22:10

Najnowsza mapa Arktyki ukazuje tereny, które w przyszłości mogą stać się przyczyną konfliktów terytorialnych. Zdaniem autorów mapy, w przyszłości świat może spodziewać się arktycznej gorączki złota - w okolicach bieguna znajdują się bowiem liczne złoża ropy i gazu.

Mapę nakreślili naukowcy z Wielkiej Brytanii. Według nich największa część terenów arktycznych przypadłaby Rosji, reszta - pozostałym krajom, które zgłaszają roszczenia czyli Danii, Kanadzie, Norwegii i USA. Badacze wzięli pod uwagę toczące się spory oraz istniejące prawo międzynarodowe, które częściowo reguluje te kwestie.

Zdaniem współautora mapy Martina Pratta z Uniwersytetu Durham, arktyczne bogactwa naturalne mogą stać się przyczyną poważnych problemów. "Jeśli zapotrzebowanie na ropę i gaz będzie nadal rosło, tereny te będą coraz
cenniejsze, a to może doprowadzić do konfliktu" - uważa Pratt.

Z najnowszych szacunków wynika, że na Arktyce znajduje się jedna czwarta nieodkrytych jeszcze światowych złóż ropy i gazu. Globalne ocieplenie sprawia jednocześnie, że dostęp do tych terenów staje się coraz łatwiejszy.
A.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.