Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7864 miejsce

Naukowcy opracowali nowy i precyzyjniejszy pomiar czasu

Zaproponowany przez badaczy system pomiaru czasu polega na odmierzaniu go z dokładnością neutronu krążącego wokół jądra atomu. Ta niesłychana precyzja nie uchybia punktualności więcej aniżeli około 1/20 sekundy na 14 miliardów lat.

Klepsydra / Fot. iprole/stock.xchng/public domain Dokładność nowego zegara wobec przedziału czasu, który uważa się za wiek wszechświata (ok. 14 mld lat) jest w odczuciu przeciętnego śmiertelnika "wieczna." Chronometr, którego względną niedokładność (późnienie się, bądź też spieszenie) można by uważać za pomijalną jest jednak zauważalna i bardzo ważna dla naukowców, a w konsekwencji dla nas wszystkich.

Science Daily cytuje entuzjastyczne opinie jednego z naukowców zajmujących się nowym systemem pomiaru czasu. Profesor Victor Flambaum (australijski Uniwersytet Nowej Południowej Walii) utrzymuje, że system "jest blisko 100 razy bardziej dokładny niż najlepsze atomowe zegary jakie obecnie posiadamy. Mogłoby to pozwolić na sprawdzenie fundamentalnych założeń fizyki na niespotykanym dotąd poziomie precyzji oraz udowodnić niezbędność narzędzia dla zastosowań badaczy fizyki."

Naukowcy z Georgia Institute of Technology i University of Nevada oraz kolega Flambauma doktor Vladimir Dzuba twierdzą, że system może bez problemu znaleźć zastosowanie w zaawansowanej nawigacji GPS czy w pracach z dziedziny fizyki dotyczących transferu danych lub badaniach nad cząstkami elementarnymi. Profesor Flambaum przybliża w ogólnych zarysach podstawy swojego osiągnięcia: "Atomowe zegary wykorzystują orbitujące w atomie elektrony jako wahadło zegara. Jednakże my zdecydowaliśmy się pokazać, że można używając laserów zorientować elektrony w pewien bardzo specyficzny sposób, posługując się przy tym krążącym wokół jądra atomu neutronem jako wahadłem zegara, co stworzyło tak zwany zegar atomowy o niezrównanej dokładności." Całość zagadnienia zaś polega na wykorzystaniu pojedynczego jonu toru, którego mierzalne drgania zapewniają punktualność z dokładnością do kilkunastu miejsc po przecinku.

Jedynym problemem dla naukowców zdaje się być znalezienie dokładnej częstotliwości potrzebnej dla posłużenia się laserem, który pozwoli kontrolować układ. Jest to trochę podobne w ogólnym założeniu do technicznie wykonalnego precyzyjnego "sterowania" kulką używaną do gry w ruletkę.

Praca opublikowana na stronie Cornell University Library nosi datę z października 2011 roku, zaś ostatnio zyskuje wtórne zainteresowanie przy okazji kolejnych rozważań fizyków nad teoriami traktującymi o oddziaływaniach i poszukiwaniem brakujących cząstek.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.