Facebook Google+ Twitter

Naukowcy ostrzegają przed Wikipedią: 90 proc. wpisów dotyczących chorób jest błędna

Naukowcy z Campbell University w USA przeanalizowali hasła z Wikipedii dotyczące 10 chorób i stwierdzili, że aż 90 proc. wpisów jest błędna.

 / Fot. Grzegorz Mehring/PolskapresseWyniki badań opisane przez BBC wskazują, że do tekstów z internetowej encyklopedii należy podchodzić z dużą ostrożnością - donosi Polska times.pl za PAP.

Naukowcy przeanalizowali wpisy zamieszczone na Wikipedii, dotyczące takich schorzeń jak: choroba serca, rak płuc, cukrzyca, depresja, zapalenie kości i stawów, ból pleców, czy astma. Wyniki są zaskakujące: większość artykułów (bo aż 90 proc.) dotyczących chorób zawiera nieprawdziwe informacje i jest sprzeczna z najnowszymi badaniami medycznymi.

W dużej mierze dzieje się tak dlatego, ponieważ praktycznie każdy może edytować wpisy umieszczane na Wikipedii. To właśnie budzi największy niepokój lekarzy - piszą autorzy badania opublikowanego w "Journal of the American Osteopathic Association".

Co ciekawe, okazuje się, że z Wikipedii korzysta nawet 70 proc. lekarzy i studentów.

Autor badania, dr Robert Hasty z Karoliny Północnej podkreśla, że "pacjenci nie powinni traktować Wikipedii jako głównego źródła informacji, gdyż publikowane tam artykuły nie przechodzą takiego procesu weryfikacji, jak teksty ukazujące się w czasopismach naukowych".

Przedstawiciel Wikipedii, Steve Benton zaznacza, że istnieje wiele inicjatyw, które mają na celu poprawę haseł, zwłaszcza tych, które dotyczą zdrowia i medycyny.

Już niebawem błędne informacje z Wikipedii mają zniknąć, bo jak podkreślił Benton, Wikipedia wkrótce podejmie się realizacji projektu, w ramach którego edytorzy znający się na medycynie wybiorą artykuły wymagające poprawek, znajdą wiarygodne źródła i poprawią wpisy.

Wikipedia zawiera 30 mln haseł w 285 językach.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

WIKIPEDIĘ też odsłania co tydzień tak wielka ilość osób jak ten materiał?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niedawno pisałem oanalizie haseł WIKIPEDII ale nie tylko tego portalu społecznościowego pod kątem zgodności z badaniami sienkiewiczologicznymi i cóż polska prelegentka wykazała masę ewidentnych przekłamań dotyczących nawet znanych utworów i samej biografii znanego pisarza, to cóż dopiero mówić o chorobach?
link
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Wikipedia zawiera 30 mln haseł w 285 językach."
Przeanalizowano 10 (słownie "dziesięć"). To ma być badanie naukowe? To chyba jakiś żart. Wnioski końcowe naprawdę powalają - wikipedia zawiera błędy! Eureka!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyli są sfery życia w których istnieje jakaś konkurencyjność dla InPostu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.