Facebook Google+ Twitter

Naukowcy: Ponętna sylwetka ma wpływ na zdrowie kobiet

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-12-04 19:47

Uczeni wiedzą już, czemu kobiece kształty tak często odbiegają od męskiego ideału. Choć brzydsza płeć wypatruje pań o talii osy, to z badań amerykańskiej antropolożki wynika, że kobiety o bardziej topornej sylwetce są wytrzymalsze, zdrowsze i silniejsze.

Wystawę "Piękno nagości. Akt w sztuce polskiej - malarstwo, rysunek, grafika. Nagość, zmysłowość, erotyzm" eksponującą ok. 130 prac wybitnych artystów polskich tworzących od połowy XIX wieku po czasy współczesne otwarto w Galerii Muzeum Historii Miasta Łodzi. / Fot. PAP/Grzegorz MichałowskiElizabeth Cashdan z Uniwersytetu Utah postanowiła zbadać, skąd się bierze różnica dotycząca "złotej proporcji" w sylwetce kobiet. Antropolodzy dawno temu odkryli bowiem, że mężczyźni pod każdą szerokością geograficzną za najatrakcyjniejsze uznają partnerki, u których proporcja obwodu talii do bioder wynosi 0,7. Takie kobiety są bowiem najpłodniejsze.

Analizując dane z 38 krajów, w tym czterech zachodnich, Cashdan ustaliła jednak, że średnia proporcja wśród kobiet na świecie wynosi 0,8. Według artykułu amerykańskiej badaczki opublikowanego na łamach pisma "Current Anthropology" za tę różnicę między ideałem a rzeczywistością odpowiadają... męskie hormony.

Androgeny, które występują także w żeńskiej krwi, sprawiają, że organizm kobiety lepiej radzi sobie z trudnymi sytuacjami. Na przykład testosteron daje siłę i wytrzymałość, a kortyzol - odporność na stres. Męskie hormony zwiększają jednak także zapasy tłuszczu wokół talii, wpływając niekorzystnie na kształt sylwetki.

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.