Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21555 miejsce

Naukowcy potwierdzili teorię Einsteina. Po raz pierwszy wykryli fale grawitacyjne

Przewidywania Alberta Einsteina dotyczące fal grawitacyjnych zostały wreszcie potwierdzone. Naukowcom udało się zarejestrować efekt zderzenia dwóch czarnych dziur i udowodnić, że Einstein miał rację.

https://flic.kr/p/D5jmDn / Fot. Prachatai/Public DomainFale grawitacyjne zostały zarejestrowane 14 września przez detektor LIGO. Ściśle rzecz ujmując są to dwa detektory zlokalizowane w Livingstone w stanie Luizjana i Hanford w stanie Waszyngton.

Czym są fale grawitacyjne? Opisał je 100 lat temu Albert Einstein w ogólnej teorii względności. To zmarszczki czasoprzestrzeni powstałe w wyniku jej zakrzywienia i przemieszczające się z prędkością światła. Dowody pośrednie na potwierdzenie teorii Einsteina pojawiły się w ostatnich dekadach XX wieku. Znaleźli je Russell Hulse i Joseph Taylor, którzy badali układ podwójny gwiazdy neutronowej i pulsara o nazwie PSR B1913+16.

Zderzenie dwóch czarnych dziur zarejestrowane we wrześniu uwolniło więcej energii niż wszystkie gwiazdy w obserwowalnym wszechświecie - podaje Science Alert.

Sygnały zarejestrowane przez detektory LIGO zostały zamienione na fale dźwiękowe. Dzięki temu możemy posłuchać, jak "brzmi" zderzenie czarnych dziur. Naukowcy zmienili nieco częstotliwość sygnału.


- To co ujrzeliśmy fantastycznie pokrywa się z teoretycznymi wyliczeniami Alberta Einsteina - powiedział podczas konferencji prof. Karsten Danzmann z Instytutu Maksa Plancka. Odkrycie jest epokowe i pomoże zarówno w eksploracji kosmosu, jak i opisie początków Wszechświata.

Eksperyment LIGO, który rozpoczął się w 2002 roku kosztował około 1 miliarda dolarów. Uczestniczyło w nim 900 naukowców z 15 państw. Eksperci przekonują, że to największe odkrycie stulecia, a ci, którzy go dokonali spokojnie mogą liczyć na nagrodę Nobla. – Przed nami świetlana przyszłość – stwierdził kierujący badaniami David Reitze.

Czym jest czasoprzestrzeń, której zmarszczenie w postaci fal grawitacyjnych wykryli naukowcy? Jak tłumaczy Stephen Hawking w książce "Wszechświat w skorupce orzecha" tworzą ją czas i trzy wymiary przestrzenne. Czasoprzestrzeń nie jest płaska, ale zakrzywia się z zgodnie z rozkładem energii i materii we Wszechświecie. "(...) Czas i przestrzeń są ze sobą nierozerwalnie związane. Nie można zakrzywić przestrzeni, nie wpływając na czas. Czas ma zatem właściwości geometryczne" - pisze Hawking. Zgodnie z ogólną teorią względności zatem "czasoprzestrzeń nie jest już niezmienną sceną zdarzeń, lecz dynamicznym współuczestnikiem wszystkich fizycznych procesów" [1]


wł/aip

[1] Stephen Hawking "Wszechświat w skorupce orzecha", wydawnictwo Zysk i S-ka 2004.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.