Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25837 miejsce

Naukowcy pracują nad stworzeniem paliwa z... wody morskiej

Naukowcy mają najróżniejsze dziwne pomysły w rozwiązaniach technologicznych, które w toku badań i doświadczeń, stają się rzeczywistością. Obecnie są na bliskiej drodze do pozyskiwania paliwa z wody morskiej.

Amerykańscy naukowcy pracują nad poszukiwaniem alternatywnych i nowych źródeł zaopatrzenia w paliwo dla lotnictwa, pojazdów samochodowych i statków. Szczególnie zainteresowane są tym ośrodki zaopatrzenia sił zbrojnych USA. Samoloty US Navy (United States Navy) – marynarki wojennej, operujące prawie na całym świecie – mają poważne problemy paliwowe; ich zaopatrzenie to wielce skomplikowane, kosztowne i niebezpieczne zadanie.

Według portalu kopalniawiedzy.pl - w zeszłym roku, U.S. Navy Military Sea Lift Command, która operuje flotyllą 15 specjalnych tankowców, dostarczyła blisko 600 milionów galonów paliwa (galon amerykański – to jednostka ciał ciekłych i sypkich, równa około 3,78 litra).

Od kilku lat eksperci z U.S. Naval Research Laboratory (NRL) poszukują technologii pozyskiwania paliwa z wody morskiej. Potencjalne korzyści z takiej metody "paliwowej" - to uzyskanie na pełnym morzu niezmiernie cennego paliwa JP-5, co pozwoli na uproszczenie procesu zaopatrywania floty (morskiej i lotniczej), a także zwiększy bezpieczeństwo i niezależność US Navy - mówi dr Heather Willauer z NRL.

Laboratorium NRL zaprezentowało już technologię pozyskiwania CO2 i produkcji wodoru, z wody morskiej oraz konwersji CO2 i H2 w węglowodory, które będzie można w procesie chemicznym zamienić w paliwo.

Nowe paliwo, oznaczone symbolem JP-5, to uzyskiwana z węgla benzyna syntetyczna. Okazuje się, że można ją – przy zastosowaniu specjalnej (oczywiście kosztownej), trudnej i skomplikowanej technologii, pozyskiwać z wody morskiej.

Według chemików - dwutlenek węgla (CO2) jest powszechnie występującym w przyrodzie źródłem węgla. Woda morska ma go 140 razy więcej niż powietrze. Występuje w niej od 1 do 3 procent CO2 w formie kwasu węglowego, 1 procent zajmują węglany, a pozostałe 96 procent stanowią wodorowęglany.

Jeżeli naukowcom uda się pozyskać i wykorzystać "wodny" węgiel, to amerykańska marynarka wojenna będzie mogła uniezależnić się od niepewnych źródeł dostaw paliwa z obcych krajów i/lub utrzymywania długich linii zaopatrzeniowych - dodaje dr Heather Willauer.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

H2O
  • H2O
  • 01.10.2012 11:55

Woda ma symbol :H2o
Wodór jest paliwem i jest juz stosowany np.w samochodach.Nie jest to powszechne bo instalacje sa duże a wodór jest pierwiastkiem wybuchowym co stwarza , być może ,problemy we wdrożeniu do powszechnego użytku .chociaz to może być problem marginalny.Producenci ropy i ci co produkują silniki na benzynę , ropę są teamy aktywnie przeciwni .Powód jest jasny,musieli by pozamykać swe fabryki , które produkują te silnik.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.