Facebook Google+ Twitter

Naukowcy skonstruowali inteligentną dłoń

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-18 15:33

Bioniczna proteza dłoni, która czuje i wykonuje polecenia - to najnowsza szansa dla osób, które straciły kończyny. Swój wynalazek zaprezentowali naukowcy z Włoch i Szwecji.

Jest to prawdopodobnie pierwsza na świecie sztuczna dłoń, która imituje zmysł czucia. Naukowcy testują ją na pacjencie ze Szwecji, któremu w wyniku ciężkiej choroby prawą rękę trzeba było amputować. 22-letni Robin Af Ekenstam zachwyca się nową protezą. "Jest świetna. Kiedy mocno coś ściskam, czuję ten przedmiot jak we własnej dłoni, choć przecież jej nie mam" - opisuje swoje wrażenia Ekenstam.

Proteza ma cztery silniczki i 40 czujników podłączonych do zakończeń nerwowych pacjenta. Te odbierają sygnały z palców i przesyłają je do mózgu, dając wrażenie czucia. Dzięki temu Robin potrafi na przykład chwycić butelkę, podnieść ją i nalać sobie wody do szklanki. Prace nad protezą trwały 10 lat; teraz naukowcy chcą ulepszyć urządzenie, by można było na stałe wszczepiać je pacjentom.

Ta tak zwana inteligenta dłoń może już wkrótce stać się szansą dla ludzi, którzy stracili nadzieję na to, że kiedykolwiek będą mogli posługiwać się rękami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.