Facebook Google+ Twitter

Naukowcy stworzyli genetyczną mapę Afryki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-02 13:13

Naukowcy stworzyli genetyczną mapę ludów zamieszkujących Afrykę. Nowe dane dostarczyły fascynujących informacji na temat historii, kultury i języka Afrykańczyków. Specjalną publikację na ten temat zamieszcza tygodnik "Science".

- Były to największe badania DNA, jakie kiedykolwiek przeprowadzono w Afryce. Projekt, prowadzony przez zespół międzynarodowych naukowców trwał 10 lat i objął 121 afrykańskich populacji - mówi współautorka badań, Sarah Tishkoff ze stanowego uniwersytetu w Pensylwanii.

Naukowcy ustalili, że wszyscy Afrykańczycy wywodzą się z 14 prastarych grup etnicznych. Są też bardziej przemieszani genetycznie niż na przykład mieszkańcy Europy, Bliskiego Wschodu czy wschodniej Azji. Zdaniem doktor Tishkoff, te dane potwierdzają, iż współczesny człowiek zrodził się w Afryce około 200 tysięcy lat temu. Emigracja na inne kontynenty rozpoczęła się od 50 do 100 tysięcy lat temu i właśnie dlatego ludzie w innych regionach geograficznych są znacznie mniej różnorodni genetycznie niż rdzenni Afrykańczycy.

Znajomości genetyki Afrykańczyków może także pomóc w precyzyjnym ustaleniu pochodzenia Afro-Amerykanów. Wiedza o DNA pozwoli także w badaniu chorób, w których geny są jednym z czynników ryzyka.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.