Facebook Google+ Twitter

Naukowcy stworzyli komputer, który przewiduje konflikty zbrojne

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Illinois możliwe jest opracowanie systemu komputerowego pomagającego w przewidywaniach ważnych wydarzeń na świecie.

SGI Altix Supercomputer (Datei:Höchstleistungsrechner Bayern II.jpg) / Fot. Wenzel Schürmann, TU München (CC-by 3.0)Przewidywanie rewolucji, konfliktów zbrojnych i miejsc, w których ukrywają się przestępcy, ma być możliwe dzięki komputerowi gromadzącemu i analizującemu artykuły, ukazujące się w poszczególnych krajach na całym świecie. System komputerowy ma pracować na bazie magazynów on-line takich jak BBC Monitoring, Open Source Center podległe rządowi USA i im podobnych.

Pomysł konstrukcji komputera, którego obliczenia mogą wskazać gdzie i kiedy wybuchnie konflikt wydaje się być mało prawdopodobny. Bądź co bądź, naukowcy z Uniwersytetu Illinois opracowali system, który na podstawie zgromadzonych informacji dowiódł, że można było przewidzieć rewolucje w Afryce lub miejsce kryjówki Osamy Bin Ladena.

Czytaj także: Jak mogłaby wyglądać III wojna światowa? Political fiction z Koreą Północną w roli głównej

Eksperyment przeprowadzony został przez Kaleya Leetaru z Uniwersytetu Illinois, a jego wyniki opublikowane zostały w magazynie First Monday. Według nich, na podstawie zgromadzonego z rozmaitych części świata materiału prasowego, można wyciągnąć wnioski o nastrojach w danej części świata, jak też o lokalizacji niektórych wydarzeń.

Kaley Leetaru pracował na komputerze SGI Altix Supercomputer (zwanym też Nautilus), na którym zgromadził więcej niż 100 milionów artykułów. Analizowane one były pod względem dwóch aspektów. Po pierwsze, system rejestrował, czy informowały o dobrych, czy złych wydarzeniach. Po drugie, wyszukiwane w nich były informacje o tym, gdzie dane zdarzenie było zlokalizowane i gdzie znajdowały się osoby z nim powiązane.

Funkcja komputera, zwana wykrywaczem nastrojów, szukała takich słów w zebranych tekstach, jak np. ''okropne'', ''przerażające'', ''przyjemne'. Na podstawie tego maszyna tworzyła wykres, na którym opadająca linia informowała o pozytywnych nastrojach w społeczeństwie, a opadająca o negatywnych opiniach o obecnym stanie gospodarki, polityce itd.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Przewidzi konflikt zbrojny co go wywoła. Taka samospełniająca się obietnica?

Komentarz został ukrytyrozwiń

I bardzo dobrze. Od teraz już nie będzie potrzebne. Aranżowanie spektakli w stylu Pearl Harbor czy WTC by przekonać senat do potrząśnięcia kiesą, gdy pewne lobby zechce zarobić troszkę grosza.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Timoty Kruk
  • Timoty Kruk
  • 15.09.2011 08:42

bzdura jak mało która

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.