Facebook Google+ Twitter

Naukowcy stworzyli minisłońce. Będą pozyskiwać czystą energię ze źródeł odnawialnych?

Naukowcom udało się w mikroskali odtworzyć warunki panujące wewnątrz słońca i postawili pierwszy krok na drodze do stworzenie nieskończonego źródła energii.

 / Fot. By NASA Goddard Laboratory for Atmospheres [Public domain], via Wikimedia Commons Według doniesień "The Guardian", amerykańskim naukowcom udało się wygenerować więcej energii z paliwa jądrowego niż sami jej dostarczyli. Jest to niewielkie, ale niezwykle ważne osiągnięcie, gdyż w przyszłości może stworzyć możliwości uzyskiwania czystej energii ze źródeł odnawialnych. Celem ostatecznym jest wytworzenie większej ilości energii niż pochłania całe przedsięwzięcie. Po latach niepowodzeń wytworzenie minisłońca przywróciło nadzieje na ostateczne powodzenie projektu.

Energia jądrowa ma potencjał, by stać się źródłem energii z zupełnie zerową emisją dwutlenku węgla i minimalnymi szkodami dla środowiska. Współcześnie funkcjonujące reaktory pozyskują energię z rozpadu atomów na drobniejsze cząstki, reaktory fuzyjne łączą niewielkie atomy w większe cząstki. To właśnie reakcje łączenia są obiektem zainteresowania badaczy.

W eksperymentach, które odbywają się w Lawrence Livermore National Laboratory w Kalifornii, naukowcy korzystają z pomocy 192 laserów, by rozgrzać niewielką ilość paliwa nuklearnego do temperatury wyższej niż temperatura słońca. Proces nie jest prosty. Lasery skupiają wiązki na złotej kapsule zawierającej kulkę o szerokości 2 mm. Paliwo jest otoczone wewnątrz kulki powłoką grubości ludzkiego włosa. Kiedy laser trafia w złotą kapsułę, ta zaczyna emitować fale radioaktywne, które podgrzewają kulkę z paliwem i powodują implozję o niesamowitej sile. Paliwo składa się z izotopów wodoru i deuteru.

Badaczom nie udało się uzyskać więcej energii niż koszt energetyczny całego projektu. Lasery pochłaniają 2 megadżule energii, skupiając wiązki na paliwie jądrowym, ekwiwalent energii emitowanej przez dwie wybuchające laski dynamitu. Z kolei reakcje wywołane implozją paliwa wyzwoliły 17 kilodżuli energii.

Rezultaty eksperymentu pozwolą naukowcom zbudować reaktor fuzyjny, ale głównym celem eksperymentu, narzuconym przez rząd USA, jest próba zrozumienia w jaki sposób amerykańskie składy nuklearne się starzeją.

W pełni kontrolowana reakcja fuzyjna wciąż pozostaje odległym marzeniem, badacze musieliby uzyskać 100 razy więcej energii z reakcji fuzyjnych zanim proces pozwoliłby na zapewnienie energii całemu projektowi. Dyrektor Culham Centre for Fusion Energy w Wielkie Brytanii, Steve Cowley, ocenił wynik eksperymentu jako: "perfekcyjny", choć dodał, że kolejne sukcesy uzależnione są od udoskonalenia siły lasera i struktury kapsuły. "Uderza mnie, że dopiero zaczęliśmy rozumieć prawidłowości reakcji fuzyjnych".

Instytut brytyjski prowadził inny projekt: magnetyczne zamknięcie. W 1997 r. apratura wygenerowała 16 megawatów wobec dostarczonych 24 megawatów. "Czekaliśmy 60 lat, by zbliżyć się do kontrolowanej fuzji. Jesteśmy coraz bliżej, zarówno jeżeli chodzi o magnetyczność, jak i badania jądrowe" - ocenił Cowley.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.