Facebook Google+ Twitter

Naukowcy stworzyli "zastrzyk młodości"! Na razie tylko dla myszy

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburgu przeprowadzili eksperyment na myszach, który wykazał, że po wstrzyknięciu komórek macierzystych myszy rosły większe i silniejsze oraz żyły nawet trzy razy dłużej. Twierdzą też, że to klucz do stworzenia "zastrzyku młodości" dla... ludzi!

 / Fot. Rama/wikimedia/CC-BY-2.0Jak podaje TVN24, naukowcy przeprowadzili badania na myszach chorych na progerię. Jest to choroba genetyczna, która powoduje przyspieszony proces starzenia się i występuje również u ludzi.

Eksperyment polegał na wstrzyknięciu 17-dniowym myszom komórek macierzystych pozyskanych od zdrowych rówieśników. Okazało się, że chore myszy po wstrzyknięciu komórek macierzystych żyły średnio o 21-28, a nawet o 66 dni dłużej. Rozwijały się przy tym podobnie jak zdrowe osobniki. Stwierdzono również, że w ich mózgu i mięśniach wzrosła ilość naczyń krwionośnych.

Wyniki eksperymentu zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Communications. Kierownik zespołu badawczego dr Laura Niedernhofer powiedziała "Daily Mail", iż: "eksperyment pokazał, że myszy z progerią były zdrowsze i żyły dłużej po wstrzyknięciu komórek macierzystych z młodych, zdrowych zwierząt".

Naukowcy twierdzą, że dalsze badania nad białkami komórek macierzystych mogą doprowadzić do stworzenia "zastrzyku młodzieńczego wigoru" i opóźnić procesy starzenia także u ludzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Od zarania dziejów ludzie starali się zgłębić tajemnicę wiecznej młodości a ja się tymczasem zastanawiam czy dożyję swojej emerytury. Nie jest do śmiechu gdy mowa antidotum na chorobowy proces przyspieszonego starzenia. Jak na razie to tylko eksperyment więc do cudownego eliksiru jeszcze lata pracy :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.