Facebook Google+ Twitter

Naukowcy wracają do Polski

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-02 14:04

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła wyniki konkursu, którego celem było zachęcenie wybitnych naukowców do prowadzenia prac badawczych na terenie Polski.

Jednym z laureatów został profesor Stanisław Karpiński, który zamierza kontynuować rozpoczętą kilkanaście lat temu w Szwecji pracę nad ekologiczną metodą produkcji papieru z topoli. Pozostali laureaci tegorocznej edycji konkursu to powracający z Australii profesor Marek Samoć oraz doktor Sebastian Maćkowiak, który dotychczas pracował naukowo w Niemczech.

Naukowcy otrzymają od Fundacji fundusze na prowadzenie dalszych badań oraz na stworzenie zespołu badawczego. Każdy zespół będzie liczyć kilkanaście osób. Prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Maciej Żylicz powiedział, że członkowie tych zespołów mogą liczyć na stypendium w wysokości do 5 tysięcy złotych miesięcznie.

Michał Pietras, który oceniał nadesłane na konkurs zgłoszenia powiedział, ze każdy projekt może liczyć na dofinansowanie przekraczające 6 milionów złotych. Według niego, taka kwota nie odbiega od standardów obowiązujących w krajach będących potęgami naukowymi.

Uczeni, którzy chcieliby wziąć udział w drugiej edycji konkursu, muszą przesłać swoje zgłoszenia do Fundacji do 15 kwietnia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.