Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21641 miejsce

Naukowcy wyjaśnili czym była gwiazda, którą widział Heweliusz. Astronom obserwował efekt zderzenia dwóch obiektów

Heweliusz i Cassini opisali pojawienie się w 1670 roku nowej gwiazdy. Okazuje się, że widoczny w XVII wieku obiekt, który dziś znamy, jako Nova Vulpeculae 1670 nie był wybuchem gwiazdy nowej klasycznej, ale powstał w wyniku zderzenia się dwóch gwiazd.

 / Fot. ESOTeleskop APEX dostarczył danych, które ponad 340 lat po pojawieniu się gwiazdy Nova Vulpeculae 1670 tłumaczą czym naprawdę był obiekt zaobserwowany przez Heweliusza i Cassiniego w 1670 r.

Gdy Nova Vul 1670 pojawiła się na niebie XVII wieku, można ją było zauważyć gołym okiem. Jan Heweliusz opisał obiekt jako "nową gwiazdę poniżej głowy Łabędzia" - przypomina serwis Europejskiego Obserwatorium Południowego. W XX wieku gwiazdę uznano za tzw. nową klasyczną, czyli układ podwójny, w którym na jednej z gwiazd, białym karle, dochodzi do wybuchu. "Przez wiele lat obiekt ten był uważany za nową, ale im bardziej go badano, tym mniej przypominał typową nową – a nawet jakąkolwiek inną wybuchającą gwiazdę" - mówi Tomasz Kamiński z ESO i Max Planck Institute for Radio Astronomy w Bonn. Dokładne badana doprowadziły naukowców do wniosku, że pozostałości po gwieździe wypełnione są chłodnym gazem i mają nietypowy skład chemiczny. Masa chłodnej materii nie mogła być produktem wybuchu, bo była zbyt wielka.

Nova Vul 1670 to według naukowców ESO efekt bardzo rzadkiego zjawiska zderzenia dwóch gwiazd. W wyniku kolizji doszło do połączenia dwóch gwiazd i wyrzucenia materiału z wnętrza w przestrzeń kosmiczną. Opis bogatych w pył i molekuły obiektów nowej klasy pokrywa się z danymi dotyczącymi gwiazdy, którą widział Heweliusz.

Czytaj także: Teleskop Hubble'a zrobił niezwykłą fotografię. Co widzisz na zdjęciu? Morświna, pingwina, delfina?


Gwiazda w ciągu 2 lat od pojawienia się w 1670 r. zmieniała swoją jasność. Po zniknięciu i dwukrotnym pojawieniu się nie była już widoczna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.