Facebook Google+ Twitter

Naukowcy wynaleźli pelerynę-niewidkę. Jak w Harrym Potterze!

To nie żart. Harry Potter i jego czarodziejska szata, dzięki której stawał się niewidzialny już niedługo może okazać się czymś bardzo rzeczywistym. Wszystko dzięki naukowcom z Teksasu, pracującym nad miniaturową wersją peleryny-niewidki.

 / Fot. PrintscreenChyba nie ma na świecie osoby, która nie znałaby, czy to z książki czy z filmu, przygód młodego czarodzieja z Hogwartu. I choć jego życie naszpikowane jest obecnością wielu czarodziejskich przedmiotów, to z pewnością najwięcej zazdrości wywołuje posiadana przez Harry'ego peleryna-niewidka. Któż nie chciałby bowiem zniknąć czasem chociaż na chwilę? Dzięki ciągle eksperymentującym naukowcom, już niedługo będzie to możliwe w realnym życiu. Ale spokojnie. Żeby nie było za łatwo, peleryna-niewidka działa tylko w określonych warunkach.

Ultrakrótkie fale
Miniaturowa wersja peleryny-niewidki jest wykonana z najcieńszego materiału, jaki kiedykolwiek wynaleziono i działa wyłącznie przy użyciu ultrakrótkich fal, które emitowane są przez np. kuchenki mikrofalowe. Naukowcy z Uniwersytetu Austin w Teksasie, w czasie testów laboratoryjnych, owinęli peleryną 18-centymetrowy pręt cylindryczny, po czym uruchomili mikrofalę. Przedmiot po chwili zniknął. Według informacji NBC News, materiał peleryny to połączenie miedzianych, cienkich pasków z elastyczną folią poliwęglanową. Taśmy mają 66 mikrometrów grubości, a folia 100 mikrometrów grubości. Oba elementy złączono techniką zwaną " cloakingiem". Niweluje ona fale świetlne poprzez odbicie ich od obiektu, co daje wrażenie przezroczystości i niewidzialności.

Naukowcy ciągle próbują
Materiał wynaleziony przez teksańskich naukowców, to nie jedyny tego typu przedmiot. Nauka daje ludziom nieograniczone pole do popisu w kwestii tworzenia nowych rzeczy. W 2011 r. badacz z Uniwersytetu w Birmingham, opracował wizję płaszcza wykonanego z bryłek kryształu, pod którym znikały niewielkie przedmioty. W tym samym roku wynalazcy z Uniwersytetu w Dallas w Teksasie, wykorzystując efekt iluzji, wykonali podobny materiał z wykorzystaniem nanorurek węglowych. Czy więc to, co kiedyś było jedynie efektem wyobraźni w głowie autorki historii o Potterze, za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, stanie się codziennością w świecie realnym?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

W Afryce jest wiele krajów angielskojęzycznych, jednak niewiele dzieci chodzi do szkół. Nie mają ani książek, ani telewizora. I czytać też nie umieją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Sandro dlatego powołano harropotterologia będzie we wszystkich krajach anglojęzycznych wprowadzona do szkół państwowych od przyszłego roku. Dopracowano już metodologię. Najtrudniejszy problem będzie, jak zwykle w takim przedsięwzięciu, z kadrą nauczycielską na początku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miliony ludzi na świecie nie mają pojęcia o Harrym Potterze, nie posługują się książkami i nie posiadają jakichkolwiek odtwarzaczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.