Facebook Google+ Twitter

Naukowcy wynaleźli sztuczną skórę, która... reaguje na dotyk

Naukowcy od dawna pracują nad wynalezieniem różnych "części zamiennych" dla ludzi. W ostatnich latach wiele trudu wkładają m.in. w badania nad wytworzeniem w laboratorium sztucznej skóry. Udało się to już wstępnie uczonym amerykańskim.

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Stanforda w Dolinie Krzemowej w Kalifornii opracowali i wyprodukowali laboratoryjnie materiał, który doskonale imituje i zastępuje, a nawet doskonale przewyższa niektórymi właściwościami ludzką skórę. Już teraz można mówić o rewolucyjnym odkryciu i rewelacyjnym wynalazku. Sztuczna skóra reaguje jak żywa na dotyk i błyskawicznie regeneruje się po uszkodzeniu.

Dzięki naszej naturalnej skórze mamy kontakt z otaczającym światem, a organizm ma naturalną silną barierę ochronną przed zimnem i ciepłem, szkodliwym światłem (promieniowaniem ultrafioletowym) i najróżniejszymi wrogami w postaci drobnoustrojów, które nieustannie ze środowiska zewnętrznego nas atakują. Mamy również zapewnione naturalne reakcje odpornościowe organizmu.

Nasza skóra potrafi odbierać bodźce ze środowiska zewnętrznego, dając nam sygnały poprzez dotyk i sygnalizuje odczucie bólu, jak też w znacznym stopniu potrafi regenerować się i gwarantować organizmowi tzw. termoregulację. Ma także wiele innych ważnych funkcji, jak choćby wchłanianie niektórych substancji, prowadzenie gospodarki witaminowej i tłuszczowej.

Naukowcy, biorąc to wszystko pod uwagę, od lat pracowali i wciąż jeszcze pracują nad wynalezieniem czegoś podobnego lub lepszego niż nasza ochronna warstwa, czyli ogromnie ważny narząd powłoki ciała, jakim jest skóra. Postanowili starannie i jak najdokładniej zbudować jej "wierny syntetyczny odpowiednik". W dużym stopniu udało się to zespołowi naukowemu z Stanford Chemical Engineering, pod kierownictwem prof. Zhenan Bao. To właśnie ten zespół, według aktualnej oceny znawców, jest najbliższy poszukiwanego celu – czytamy w serwisie interia.pl.

Zespół lekarzy skórnych i chemików, pod kierunkiem prof. Zhenan Bao, po długich badaniach, analizach i doświadczeniach, wykonał to, na co oczekują od lat lekarze specjaliści, m.in. ortopedii i wykonawcy aparatów oraz obuwia specjalistycznego, a przede wszystkim ludzie niepełnosprawni – zespół więc wykonał pierwszy w świecie syntetyczny materiał, który - jak wspomnieliśmy - reaguje na dotyk i regeneruje się dosłownie w mgnieniu oka, w dodatku w zwykłej temperaturze pokojowej.

W ostatnich dziesięciu latach nastąpił przełom w dziedzinie badań nad sztuczną skórą. Oczywiście, wszystkie wcześniejsze prace badawcze posłużyły w osiąganiu coraz doskonalszych dróg postępu zmierzających w kierunku wyznaczonego przez naukę i praktykę, celu. Jeszcze niedawno niemal wszystkie zdobyte osiągnięcia miały wiele trudnych do pokonania barier i zawierały gruntowne niedoskonałości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.