Facebook Google+ Twitter

Naukowcy wyślą na Księżyc "bęben od pralki"?

Eksperci z krajów Unii Europejskiej przygotowali projekt wysłania na Księżyc nowej sondy, która mogłaby wylądować na satelicie Ziemi. Przypuszcza się, że misja może odbyć się za około sześć lat.

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Pioneer_Venus_orbiter.jpg&filetimestamp=20050615235243 / Fot. Fot. Bricktop,NASA, Wikimedia CommonsSrebrna sonda to urządzenie Europejskiej Agencji Kosmicznej. W kształcie będzie przypominać bęben od pralki automatycznej. Ale tutaj podobieństwa się kończą, bo jej waga wyniesie około 800 kg - podaje polskieradio.pl.

Na jej pokładzie znajdzie się najbardziej zaawansowany sprzęt do badań. Nie zabraknie nawet mini-łazika. Ta misja jest niezwykle ważna z punktu widzenia naukowego. Sonda po wylądowaniu w okolicach bieguna południowego ma zbadać, czy jest możliwy transport cennych minerałów z Księżyca na Ziemię.

Koszt projektu oszacowano wstępnie na około 500 mln euro. Niestety nie wiadomo, czy nie pozostanie on tylko w sferze spekulacji akademickich, gdyż pogrążoną w kryzysie ekonomicznym Europy na taki wydatek może nie być stać.

Naukowcy planują wysłanie misji na Księżyc w 2018 roku. W Neapolu pod koniec listopada odbędą się rozmowy na szczycie Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie zapadną wstępne ustalenia odnośnie całego projektu.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.