Facebook Google+ Twitter

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego walczą ze "śmieciówkami"

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego wystosowali list do rektora, w którym proszą, by uczelnia nie zatrudniała ich na umowy o dzieło. Ich zdaniem, to uczelnie powinny wyznaczać standardy moralne w Polsce.

 / Fot. Fot. Jorge Láscar/(CC BY 2.0)Inicjatorem listu jest Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej, który powstał w obronie upadających kierunków humanistycznych. Teraz naukowcy chcą sprawiedliwego zatrudniania dla studentów, absolwentów, a także osób sprzątających, szczególnie tych zatrudnionych przez firmy zewnętrzne.

Petycję na ręce rektora złoży dziś Aleksander Temkin, filozof po Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych. Jak podkreślał w rozmowie z wyborczą.pl, postanowili zająć się sprawą po publikacji materiałów mówiących o wyzysku sprzątaczek na poznańskim Uniwersytecie i w sądzie: "Byliśmy zbulwersowani, że instytucje, które zawsze powinny zachowywać się zgodnie z prawem i zwykłą przyzwoitością, zlekceważyły informacje o wyzysku kobiet, które na co dzień sprzątają ich biura. Że podpisują umowy z firmami, które oferują najtańsze sprzątanie, bo oszukując, zarabiają na swoich pracownikach. Uczelnia o tym wie, ale udaje, że to nie jej problem, bo to nie ona zatrudnia sprzątaczki".

Naukowcy w swojej petycji proszą, aby panie, które zajmują się utrzymywaniem porządku w budynkach Uniwersytetu, otrzymały umowę o pracę. Zatrudnianie firm zewnętrznych, według nich, nie jest dobrym rozwiązaniem. Jak podkreślają, korzystanie z usług firm zewnętrznych "ma uzasadnienie wyłącznie w przypadkach, kiedy rodzaj wykonywanych przez pracownika czynności ma charakter doraźny".

Młodzi naukowcy chcieliby także, aby osoby sprzątające zarabiały więcej. Jak informuje wyborcza.pl, sprzątaczki na zlecenie zarabiają 8 zł za godzinę. Komisja Zakładowa "Solidarność" UW zaproponowała, aby najniższa stawka godzinowa wynosiła 11 zł, niezależnie od formy zatrudnienia.

Zobacz także: Toksyczne odpady z Salwadoru będą utylizowane w Dąbrowie Górnicznej. Mieszkańcy protestują

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.