Facebook Google+ Twitter

Naukowcy z Warszawy odkryli nożyczki do RNA. Molekularne nożyczki ułatwią badania nad RNA

Naukowcy z Warszawy dokonali odkrycia, które w dużym uproszczeniu można nazwać wynalezieniem "nożyczek do cięcia RNA". Wszystko za sprawą enzymu o nazwie MiniIII.

https://flic.kr/p/bDGQpU / Fot. U.S. Army RDECOM/CC BY 2.0Naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie pod kierownictwem prof. Janusza Bujnickiego badali enzym MiniIII pochodzący z bakterii Bacillus subtilis. Korzystając z modelowania komputerowego i przeprowadzając doświadczenia zauważyli, że enzym ten jest w stanie przeciąć dwuniciowe cząsteczki kwasu rybonukleinowego. Badaczom udało się wykazać, które elementy struktury enzymu są za to odpowiedzialne - podaje Interia.pl.

Wyniki badań przedstawiono w periodyku "Nucleic Acid Research". Odkrycie umożliwi korzystanie z "molekularnych nożyczek" na zasadzie podobnej jak w przypadku DNA. Otwiera to drogę dla pogłębionych badań RNA w przypadku wirusów, których materiał genetyczny stanowi RNA. Można wymienić wśród nich choćby Ebolę czy AIDS.

Czytaj także: Teleskop Hubble'a zrobił niesamowite zdjęcie galaktyki Andromedy. To najdokładniejsza fotografia M31


Kierujący grupą naukowców prof. Janusz Bujnicki zauważa, że odkrycie to dopiero początek drogi. Kluczowe będzie znalezienie praktycznego zastosowania enzymu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.