Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11138 miejsce

Naukowcy z Wiednia opracowali nanodokładną technikę druku 3D

Druk trójwymiarowych obiektów z niesłychaną dbałością o szczegóły umożliwia technika dwufotonowej litografii. Naukowcy z Technische Universität Wien podkreślają przy tym znakomitą wydajność i możliwość zastosowania jej w medycynie i przemyśle.

 / Fot. Geierunited, CC 3.0 / WikipediaWiedeński TUW przedstawił udoskonaloną drukarkę 3D. Urządzenie pracuje z wykorzystaniem płynnej żywicy, która zostaje utwardzona pod działaniem lasera.
Istotna przy tym jest także zdolność szybszego poruszania lustrami, które prowadzą laser - technika pozwala na druk obiektów, które można nazwać rzeźbami nie większymi od ziarnka piasku.

Na stronie TUW można zapoznać się z wyjaśnieniami prof. Jurgena Stampfla z Institute of Materials Science and Technology przy wiedeńskim TU: "Do tej pory, ta technika, której używano była dość powolna". Obecnie naukowcy poczynili spore postępy: "Prędkość użytego druku zmierzono w milimetrach na sekundę - nasze urządzenie może pokonać pięć metrów w jednej sekundzie". W dwufotonowej litografii jest to światowy rekord.

Ten niezwykły postęp był możliwy dzięki kilku nowym pomysłom, o czym mówi Jan Torgersen (TUW): "Ważnym było ulepszenie mechanizmu kontrolującego lustra". W trakcie procesu drukowania lustra są w nieustannym ruchu. Dopracowano bardzo precyzyjne okresy przyspieszania i zwalniania mechanizmu, za czym uzyskano możliwie najwyższą jakość i rekordową prędkość.

Trójwymiarowy druk to nie tylko urządzenia mechaniczne. W tym projekcie bardzo ważną rolę odegrali również chemicy. Zwraca na to uwagę Jan Torgersen: "Żywica zawiera cząsteczki, które pobudzają laser. Powodują one reakcję łańcuchową w innych komponentach żywicy, zwanych monomerami, i zmieniają je w jednolite ciało". Cząsteczki zostają pobudzone tylko wtedy, kiedy nastąpi zaabsorbowanie dwóch fotonów, co ma miejsce w środku laserowego promienia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Michal
  • Michal
  • 05.04.2012 00:11

Niezłe, ale bardziej podoba mi się metoda spiekania proszków, wtedy nawet metalowe przedmioty można wytworzyć :)
ps. w filmiku są mikrometry, więc nie wiem czemu podałeś nano.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.