Facebook Google+ Twitter

Naukowcy zajrzeli w głąb atmosfery Jowisza. Co kryją warstwy chmur największej planety Układu Słonecznego?

Naukowcy zajrzeli w głąb atmosfery Jowisza. Dzięki radioteleskopom sprawdzili, jakie tajemnice kryją się pod gęstymi chmurami największej planety Układu Słonecznego.

 / Fot. UC BerkeleyNaukowcy korzystający z Very Large Aray, obserwatorium zlokalizowanego w Nowym Meksyku zajrzeli w głąb atmosfery Jowisza. Co znaleźli dzięki radioteleskopom pod grubą warstwą atmosfery? Amoniak w stanie gazowym.

Zespół kierowany przez Imke de Patera z Uniwersytetu Kalifornijskiego mógł "zapuścić się" na głębokość około 100 kilometrów. Badania mogą pomóc wyjaśnić pochodzenie takich obiektów jak Wielka Czerwona Plama, która w rzeczywistości jest burzą szalejąca w atmosferze Jowisza od 400 lat - podaje Science Alert.

Tworzenie map radiowych takiej planety jak Jowisz nie jest proste. Wszystko dlatego, że doba na Jowiszu trwa 9 godzin i 56 minut tymczasem do stworzenia takiej mapy potrzeba czasu. Dlatego na początku obraz, który wyłonił się przed badaczami był niezbyt optymistyczny. Z pomocą przyszedł specjalny algorytm, który pozwolił zamienić niewyraźny obraz w czytelne dane. To dzięki niemu badacze byli w stanie stworzyć wysoce szczegółową mapę przepływów amoniaku na całej planecie.

Badania opublikowane zostały na miesiąc przed wejściem na orbitę Jowisza sondy Juno. 4 lipca dotrze ona w pobliże planety po blisko 5 latach od wystrzelenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.