Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23326 miejsce

Naukowcy zalecają częste sprzątanie. Przez kurz możesz mieć raka

Zdaniem portugalskich lekarzy dla zdrowszego życia wskazane byłoby pozbycie się w domu dywanów, bo kumulują szkodliwy kurz. Lekarze zalecają również częste sprzątanie.

 / Fot. Ntligent/CC 3.0Zdaniem portugalskich lekarzy dla zdrowszego życia wskazane byłoby pozbycie się w domu dywanów, bo kumulują szkodliwy kurz. Zatem lekarze zalecają częste sprzątanie.

Solidne domowe porządki, które zwykle kosztują nas sporo czasu i wysiłku, mogą być niezwykle pożyteczne, a przede wszystkim korzystne dla naszego zdrowia. Według uczonych z uniwersytetu w portugalskim Aveiro, "im mieszkanie jest częściej sprzątane, tym mniejsze ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową". To nie teoria – to prawidłowość wykazana w badaniach.

"Wielu osobom wydaje się, że odrobina kurzu nie może zaszkodzić nikomu i że ze sprzątaniem nie należy przesadzać, tymczasem im częściej to robimy, tym lepiej dla wszystkich domowników" - mówi Ana Sousa, z Wydziału Studiów Środowiska na Uniwersytecie w Aveiro.

Badacze z Uniwersytetu w Aveiro, podczas swoich prac badawczych pobrali próbki kurzu, z kilkudziesięciu mieszkań na terenie całej Portugalii. I ku ich wielkiemu zaskoczeniu – w zdecydowanej większości przypadków, pył z mieszkań zawierał "wysokie stężenie substancji rakotwórczych".

W kurzu zebranym w odkurzaczach - wśród różnych substancji powszechnie występujących w każdym mieszkaniu - była cyna i jej pochodne. I, co zastanawia - ich poziom przekraczał w znacznym stopniu dopuszczalne normy - powiedziała Ana Sousa.

Skąd takie wyniki? Portugalscy uczeni ustalili, że występująca w domowym kurzu cyna i jej pochodne, są zawarte najczęściej z drobinkach silikonu, tapetach ściennych, także w tworzywach niektórych zabawek dziecięcych oraz w PVC i odzieży. PVC to polichlorek winylu, polichlorek etenylu, polichloroeten (skróty - PCW, PVC), czyli sztuczne tworzywa wytwarzane drogą polimeryzacji monomeru – chlorku winylu. PVC charakteryzuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną, termoplastycznością i dość mocną odpornością na działanie wielu chemicznych rozpuszczalników.

Zdaniem badaczy, w codziennym życiu trudno uniknąć sytuacji, aby mikroskopijne odpryski polichlorków winylu czy etanolu, spadały na podłogę i nie gromadziły się w kurzu, który faktycznie doskonale je zbiera i kumuluje. Można jedynie zapobiec temu i uniknąć ich w naszym domu, jeżeli będziemy jak najczęściej sprzątać pomieszczenia mieszkalne i przestaniemy używać dywanów - radzi badaczka Ana Sousa.

Odkrycie uczonych portugalskich jest o tyle istotne, że we wszystkich krajach świata, z każdym rokiem rośnie liczba chorych na raka i liczba umierających z przyczyn tej choroby. W Polsce chorych jest już 450 tysięcy, co roku przybywa nowych 150 tysięcy, a 92 tysiące umiera. Na świecie rocznie umiera z powodu raka 7 milionów ludzi. Choć Polacy żyją coraz dłużej i rzadziej umierają na serce, ale jednak coraz więcej nas umiera na nowotwory; a dłuższe życie zwiększa ekspozycję na czynniki rakotwórcze – przekonuje prof. Witold Zatoński.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.