Facebook Google+ Twitter

Naukowcy zbadają pochodzenie metanu na Marsie. Łazik Curiosity wykrył podwyższone stężenie tego związku

Łazik Curiosity wykrył podwyższone stężenie metanu w atmosferze Marsa. Co ciekawe, miało to miejsce podczas czterech pomiarów dokonanych na przełomie 2013 i 2014 r.

 / Fot. NASAŁazik Curiosity przeprowadził w czasie 20 miesięcy 12 pomiarów zawartości metanu. Na przełomie 2013 i 2014 r. cztery pomiary w skale Cumberland wykazały podwyższone stężenie tego związku. Było one 10 razy wyższe niż w pozostałych przypadkach.

Naukowcy poszukują źródła metanu. "Jest wiele możliwych źródeł - biologicznych i niebiologicznych" - twierdzi Sushil Atreya z University of Michigan i jeden z członków zespołu badawczego, cytowany przez NASA.

To nie koniec odkryć Curiosity odkrył również związki organiczne na gruncie marsjańskim. Doszło do tego podczas wspomnianych już wierceń skały Cumberland. "Potwierdzenie wykrycia węgla organicznego w skale na Marsie daje wielkie nadzieje" - mówi Roger Summons z Massachusetts Institute of Technology. "Związki organiczne są istotne, ponieważ mogą nam powiedzieć o sposobie ich powstania" - dodaje.

Czytaj także: Woda na Ziemi nie pochodzi z obiektów podobnych do komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko


Z kolei odkrycie wewnątrz Cumberland dawnej marsjańskiej wody pozwala porównać izotopy wodoru sprzed miliardów lat z tymi w atmosferze Czerwonej Planety. Badania stosunku deuteru do protu pozwalają sądzić, że gdy skała Cumberland powstała Mars utracił znaczne zasoby wody.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.