Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9144 miejsce

Naukowcy zbadali długość dnia na planecie poza Układem Słonecznym. Trwa osiem godzin

Naukowcy po raz pierwszy ustalili długość dnia na planecie spoza układu słonecznego. Za obiekt badań posłużyła planeta Beta Pictoris znajdująca się 63 lata świetlne od Ziemi.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:HST_betaPictoris_comb.jpg / Domena publiczna / Fot. Holland Ford (Johns Hopkins University) and Garth Illingworth (University of California at Santa CruzRotacja planety Beta Pictoris trwa tylko osiem godzin. Dzieje się tak dlatego, ze równik tego obiektu porusza się z prędkością 100 tys. km/h - wynika z badań teleskopu VLT.

Planeta Beta Pictoris krąży wokół gwiazdy o tej samej nazwie. Znajduje się ona w gwiazdozbiorze Malarza. Jak donosi serwis Money.pl została ona odkryta zaledwie sześć lat temu. Beta Pictoris to najbliższa z planet krążąca wokół swojej gwiazdy. Jej dystans do niej jest osiem razy większy niż ten między Ziemią a Słońcem.

Naukowcy zbadali, że Beta Pictoris too planeta mająca 20 milionów lat. Można zatem powiedzieć, że jest to obiekt młody (Ziemia ma 4,5 mld lat).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.