Facebook Google+ Twitter

Naukowcy znaleźli drugą Ziemię? Wszechświat ma przed nami coraz mniej tajemnic

Wieloletnie poszukiwania planety podobnej do Ziemi, zakończyły się prawdopodobnie sukcesem. Uczeni amerykańscy ogłosili, że znaleźli to, co do niedawna wydawało się niemożliwe.

 / Fot. NASA/Apollo 8 crewmember Bill AndersAstronomowie na całym świecie śledzą bez przerwy wybrane rejony wszechświata, aby wyszukać w nim interesujące naukę, najnowsze dane z obserwowanych od dawna obiektów. Prowadzone badania niemal każdego dnia przynoszą niezwykłe informacje. Badacze poszukują m.in. najbliższej planety w układzie pozasłonecznym, bardzo podobnej do Ziemi. Ostatnie badania dotyczą tzw. słabych czerwonych gwiazd, nazywanych przez astronomów "czerwonymi karłami".

Wyniki poszukiwań podpowiadają, a nawet sugerują uczonym, że najbliższa nam planeta pozasłoneczna, zbliżona w rozmiarach do Ziemi i podobnych warunkach, może być odległa o 13 lat świetlnych od nas - poinformowało amerykańskie Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, czytamy w serwisie gazeta.pl.

Grupa astronomów z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, korzystając z dostępnych danych, jakie nadsyła kosmiczny teleskop Keplera, dokonała szczegółowych analiz statystycznych i obliczeń matematycznych, z których wynika, że 6 procent "czerwonych karłów" ma planety o wielkości Ziemi, krążące na orbitach w tzw. strefach nadających się do zamieszkania. Planety takie znajdują się w rozległych obszarach wokół gwiazd, w których - według przewidywań - niezbędna do życia woda, może występować na powierzchni planety w stanie ciekłym.

Planeta "czeka w naszym sąsiedztwie"

Jak przyznaje pani Courtney Dressing, z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, współautorka badań - naukowcom wydawało się dotąd, że podobnej planety do Ziemi, trzeba będzie szukać bardzo daleko we wszechświecie. Okazuje się, że planeta taka czeka na dostrzeżenie i bliższe rozpoznanie, prawdopodobnie w naszym sąsiedztwie.

Czerwone karły, jako z wolna ginące gwiazdy emitują nieraz tylko 1/10 000 ilości światła słonecznego, a ich maksymalna jasność wynosi zaledwie 10 proc. jasności Słońca. Są też mniejsze i chłodniejsze, bo świecą i grzeją słabiej niż Słońce, ale są najpowszechniej występującymi gwiazdami w Drodze Mlecznej. Oszacowano, że jest ich co najmniej 75 miliardów i stanowią aż trzy czwarte wszystkich gwiazd galaktyki.

Astronomowie dokładnie przeanalizowali katalog z danymi teleskopu Keplera, który obejmuje 158 tysięcy gwiazd, aby ustalić tożsamość (zidentyfikować) wszystkie obserwowane przez teleskop czerwone karły. Po identyfikacji dokonali wnikliwych analiz "własności tych gwiazd" i wyznaczyli (określili) ich rozmiary oraz temperaturę.

Spośród wyszukanych i zidentyfikowanych czerwonych karłów, dla ustalonych 95 przypadków, naukowcy "znaleźli kandydatki", które mogą mieć planety. A to oznacza - zdaniem uczonych - że co najmniej 60 proc. tego typu gwiazd - "ma planety mniejsze od Neptuna". Pewna część z nich (około 6 proc.) ma wielkość prawdopodobną do Ziemi i znajduje się w tzw. strefie zamieszkiwalnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

Ewa Wilczak Wczoraj 09:55 Co będzie, przypuszczalnej Nowej Ziemi, dawało światło, na miarę słonecznego?

Pani Ewo.
Nigdy człowiek nie będzie chciał osiedlić się na ciemnej planecie. Nie ma takiej potrzeby, skoro wokół w kosmosie, nie brakuje jasnych (oświetlonych) planet. Istotne jest w tym to, że ludzie, żeby mogli normalnie żyć - podobnie jak na Ziemi - muszą mieć podobne warunki do zamieszkania na nowej planecie. Muszą, więc mieć naturalne źródło energii i światła, jakim jest u nas Słońce. Bez tego nie ma żadnego życia; światło naturalne jest warunkiem życia - człowieka, roślin i zwierząt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Przemyslaw Parzysz. Bajdurzysz. Zacytowałeś moje słowa , a w których jest wyraźne przejęzyczenie i rozrzucone literki. Szkoda mych słów na polemik z tobą. Ty przecież wszystko wiesz albo jeszcze więcej. Nie potrafisz logicznie myśleć a tym bardziej rozumować. Kilka faktów zamieściłem .Ty dalej coś tam bredzisz.
Jestęś wspaniałym uczonym, co ja piszę, znawca wszechświata. Tylko że nie wiesz,że Księżyc krąży wokół Ziemi. Wymyślasz jakieś pokraczne dowody by komuś dołożyć. Ech ty uczony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak się zastanawiałem o co tu chodzi , sprawdzałem i sprawdzałem w internecie różne informacje ale zauważyłem że:

Lech Polak
"Teraz o prędkościach np. neutronów. Na dzień dzisiejszy nie mamy na tyle doskonałych urządzeń by zmierzyć prędkość neutrin ów. "


Wpadł pan jak śliwka w kompot !!!
O czym mówię ?
Myli pan neutrony z neutrinami, więc musi pan jeszcze troche poczytać !
Naukowcem to pan na pewno nie jest !
Mam wrażenie , że jedynym celem pana jest mieszanie ludziom w głowach na tej stronie internetowej, tylko po co ?
Dlaczego na przykład nie odniósł się pan do:

"Nie odrobił pan lektury panie Lechu Polak gdyż 'Poleciały głowy za neutrina szybsze od światła':
http://www.google.com/search?client=opera&q=Szybsze+od+%C5%9Bwiat%C5%82a&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest"

Jeśli chce pan naprawdę spojrzeć na temat grawitacji z innej strony to polecam przeczytać którąś z książek opisującą Szczególną i Ogólną teorię Względności A.Einsteina .
To na początek:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Szczególna_teoria_względności

Jednak żeby temat zrozumieć należy przeczytać którąś z książek np:

"Piękno Wszechświata" Briana Greena http://www.inkluz.pl/archiwum/inkluz60/main/cum2.html

Sam czytałem tę pozycję i muszę przyznać , że jest interesująca, jednakże dla osób posiadających pewną wiedzę teoretyczną .

Pan widzę że takową posiada albo przynajmniej troche się tym tematem interesuje !

Dowie się pan np: że tak naprawdę Ziemia Księżyca nie przyciąga ani Księżyc Ziemi ani też Słońce Zimi i Księżyca nie przyciąga - ciekawe nie.
Ciała te posiadające masę zakrzywiają czasoprzestrzeń , w której to przebywają i w tej zakrzywionej czasoprzestrzeni się przemieszczają .
Jest tam wytumaczone też dlaczego żadna masa nie może osiągnąć prędkości światła, czyli neutrony posiadające masę nie mogą, natomiast neutrina, które nie posiadają masy może i tak.
Tylko że neutrina prawie z masą nie oddziałują więc trudno to doświadczalniie zbadać.

Tu jeszcze coś ciekawego: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Lunar_libration_with_phase2.gif

Panie Lechu Polak zapamiętaj sobie raz na zawsze : żadna orbita jednego ciała względem drugiego we Wszechświecie nie jest okręgiem tylko elipsą gdyż tak naprawdę one krążą wokół środka ciężkości układu tychże ciał.
- to akurat Kepler odkrył :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawa_Keplera
http://www.youtube.com/watch?v=L9eKhBjhuas

Mówiąc: 'krąży wokół innego ciała' jest ułatwieniem myślowym

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Przemyslaw Parzysz

Księżyc jest kosmicznym towarzyszem Ziemi.
Raz na miesiąc ją okrąża. Świeci wyłącznie odbitym światłem słonecznym i zawsze jego zwrócona ku Słońcu półkula jest jasna, a druga jest ciemna. Jaką część oświetlonej półkuli widzimy, zależy od położenia Księżyca na okołoziemskiej orbicie. Kształt Księżyca widzianego z Ziemi stale zmienia się. Ma ma różne fazy. Pełny cykl zmian, czyli okres powtarzających się faz trwa 29,53 dnia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Przemyslaw Parzysz. Ja się trzymam takiego oto stwierdzenia.

-"Dlaczego Księżyc krąży wokół Ziemi?
Srebrny Glob to najbliższy Ziemi większy obiekt astronomiczny i jedyny naturalny satelita naszej planety. Jakie są tajemnice jego ruchu?

Jak mówi Krzysztof Piasecki z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, ruch Księżyca nie jest wcale oczywisty. - Słońce przyciąga Księżyc z siłą znacznie większą niż Ziemia, więc powinno ściągnąć go na swoją orbitę - wyjaśnia astronom.

Dlaczego więc Srebrny Glob nie porusza się wokół Słońca? Na siłę przyciągania nakłada się ruch obrotowy Ziemi wokół Słońca. - Księżyc w rzeczywistości kręci się wokół Słońca razem z Ziemią. Dopiero w ramach tego ruchu obraca się wokół Ziemi.
Księżyc krąży wokół Ziemi. Zapamiętaj to sobie raz na zawsze. Powiedz też swoim respondentom w Londynie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Przemyslaw Parzysz.

A właściwie to dlaczego Księżyc krąży wokół Ziemi
Porównajmy siły przyciągania grawitacyjnego Księżyc-Ziemia oraz Księżyc-Słońce. Druga z nich jest przeszło dwa razy większa niż pierwsza! Dlaczego więc Księżyc krąży jednak wokół Ziemi a nie wokół Słońca?

Prawo powszechnego ciążenia znane jest wszystkim:

Każde dwa ciała przyciągają się siłą proporcjonalną do iloczynu ich mas i odwrotnie proporcjonalną do kwadratu ich odległości:

F=G*m1*m2/r2
gdzie:
G=6,67*10-11Nm2/kg2 to stała powszechnego ciążenia,
m1 i m2 - masy oddziałujących ciał,
r - odległość pomiędzy ich środkami (zakładamy że oba ciała są sferyczne).

Teraz o prędkościach np. neutronów. Na dzień dzisiejszy nie mamy na tyle doskonałych urządzeń by zmierzyć prędkość neutrin ów. To wcale nie znaczy, że one nie poruszają się z prędkością równa lub większa od prędkości światła. Kiedyś niewyrażalna była prędkość równa prędkości rozchodzenia się dźwięku. Wiemy, to już jest powszechne, że prędkość jest wielokrotnie przekraczana i to przez maszyny lecące w ziemskiej atmosferze. Spoko. Dzisiejsi naukowcy nie maja technicznych możliwości do wykazania większej prędkości od prędkości światła. To jest tylko kwestia czasu gdy i tą barierę przekroczy ludzkość.
Uwierz mi. Ja również widzę z kosmosu swój dom, nawet pietruszkę i marchew w przydomowych ogrodzie. To nie jest już teraz nic nadzwyczajnego. Naprawdę nie trzeba lecieć w kosmos by to zobaczyć. Uwierz mi na słowo.Tak to już jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie odrobił pan lektury panie Lechu Polak gdyż 'Poleciały głowy za neutrina szybsze od światła':
http://www.google.com/search?client=opera&q=Szybsze+od+%C5%9Bwiat%C5%82a&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest

2. Księżyc nie krąży wokół Ziemi jak pan skomentował tu:
link
tylko obydwa ciała krążą wokół środka ciężkości tegoż układu a że Ziemia jest znacznie cieższa ...

3.Komentaż typu: 'Przecie nie będziesz udawać Mikołaja Kopernika a tym bardziej Lecha Kaczyńskiego albo generała Andrzeja Błasika' , który pokazuje kto dla pana jest ważniejszy mówi mi wszystko .
Ja spytałem się kilku mówiących nie po Polsku i żaden nie wiedział kim jest Lech Kaczyński natomiast wszyscy wiedzieli kim jest Mikołaj Kopernik. Pytałem się w Londynie.
O gen. Andrzeja Błasika nie pytałem :-)


Widzę, że dużo pan wie o Bogu !

Acha , mój dom jest też widoczny z kosmosu , sprawdziłem to w Google Earth !

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Przemyslaw Parzysz. To można i tak zinterpretować.

Wiem , że nic nie wiem- coraz więcej wiemy i dochodzimy do wcisku, że coraz mniej wiemy. Czy to jest ble, ble? Nie! Tyle jest zagadek, problemów nie do ogarnięcia przez ludzki umysł. Na dzień dzisiejszy ! Coraz więcej wiemy i coraz mniej mają atutów wszelkiej maści "uzdrawiacze" dusz-DUCHOWNI. Zapewne kiedyś nas ludzi na innej planecie będą uważali z BOGÓW gdyż przybyliśmy dla nich z NIEBA. Któryś z naukowców w swoim laboratorium z żebra tubylca stworzy na swoje podobieństwo Ewę albo inna istotę. Znowu uduchowiani będą brać datki za głoszenie oczywistości oczywistych ale w ich wykonaniu. Będą głosić boskość a królowie, cesarze będą przecież namiestnikami samego boga czytaj tego, który ich stworzył przylatując np. z Ziemi, planety Ziemi. Tylko jak zinterpretować obiekty w Andach widoczne z kosmosu. Albo jak zinterpretować opowieści ludów żyjących na Saharze o gwiazdach, które według ich wskazówek na nowo odkrywamy? Albo jak zinterpretować potężne figury , AKu AKU na wyspach. Aku-Aku: tajemnica Wyspy Wielkanocnej . Może znowu będzie wielka powóź. Może będą ludzie znowu przekazywać sobie z ust do ust o arce Noego ? Gdyby dzisiaj współczesnego czlowieka pozbawić; elektryczności, komputerów, zapałek itp.
Jak by sobie poradził żyjąc np. w pieczarze? Po np. 500 latach przyszedł by do nich uczony zwany mnichem i powiedział ; jam jest namiestnikiem samego boga. Na dowód tego dał by im napić się wody źródlanej.Co ja piszę najprawdziwszego wina. Do wody dodał by sproszkowany jakiś współczesny substytut tego trunku. No dobrze.
Dość tego. Co boskie oddać Bogu a co ludzkie to- wiem , że nic nie wiem.


Doniesienia o przekroczeniu prędkości światła

http://pl.wikipedia.org/wiki/Neutrino
- "Według badaczy pracujących w eksperymencie OPERA, polegającego na pomiarze prędkości wiązki neutrin wysyłanych do odległego o 730 km włoskiego laboratorium INFN Gran Sasso, cząstki te przekroczyły prędkość światła w próżni. Prędkość zmierzono ponad 15 000 razy, stwierdzając że była ona większa o 20 milionowych niż prędkość światła. Ustalono, że cząstki docierały do włoskiego laboratorium o 50-70 nanosekund szybciej, niż gdyby się poruszały z prędkością światła[4]. CERN ogłosiło 22 września 2011 roku apel do świata nauki o weryfikację ich odkrycia i ewentualne powtórzenie w drodze niezależnych eksperymentów, mających potwierdzić lub obalić te niezgodne ze szczególną teorią względności wyniki." -

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co będzie,przypuszczalnej Nowej Ziemi, dawało światło,na miarę słonecznego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Przemyslaw Parzysz.Skomentowałeś.To przy dzisiejszym poziomie wiedzy i TEORETYCZNYCH, HIPOTETYCZNYCH OBLICZENIACH. Jeszcze jakieś 80 lat temu kto marzył opodróży na Księżyc? Chociaż. Pan Twardowski marzył "czarował "już XIV w. Jego marzenia bycia na Księżycu dopiero niedawno się ziściły.- "istnieje opis wykazujący, że PRÓBA ( przy dzisiejszym poziomie myśli technicznej i możliwościach technicznych) przyspieszania fotonów prowadziłaby do zakrzywienia czasoprzestrzeni i powstania zjawiska grawitacji. Zamiast prędkości nadświetlnej w wyniku OBLICZEŃ ( przy obecnym poziomie techniki i postrzeganiu świata) otrzymywana jest metryka Schwarzschilda w której światło nadal ma prędkość światła."-
Światło nadal ma prędkość światła a elektrony,jony, neutrony, a przede wszystkim neutrina poruszają się z prędkością nie zmierzoną. Przy obecnym stanie wiedzy i skonstruowanych przyrządach pomiarowych jak dotąd to jest czarna magia taka jaką ludzi "bawił " Pan Twardowski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.