Facebook Google+ Twitter

Naukowcy znaleźli w nowojorskim metrze 550 szczepów bakterii w tym 67 chorobotwórczych

Naukowcy pobrali próbki z 1,5 tysiąca miejsc w nowojorskim metrze. Na ich podstawie dokonali porównania z bazą genomów organizmów żywych zamieszkujących naszą planetę. Odkryli 15 tys. organizmów, z których połowa nie była wcześniej znana.

https://flic.kr/p/iBqxYi / Fot. The All-Nite Images/CC BY SA 2.0Naukowcy z Weill Cornell Medical College pobrali próbki z różnych części metra nowojorskiego: koszy na śmieci, ławek, bramek. Następnie porównali zebrany materiał z bazą genomów. Efekt? Znaleziono więcej niż 15 tys. mikroorganizmów. Połowa nie była dotąd znana. Wyodrębniono 550 bakterii, z czego 67 stanowiły szczepy chorobotwórcze - podaje Wyborcza.pl.

"48 proc. danych genetycznych znalezionych w metrze nie pasuje do żadnych znanych organizmów" - podsumowano w infografice na stronie ośrodka badawczego. Jak łatwo się domyślić spora część znanych bakterii miała związek z układem pokarmowym (32,3 proc.), skórą (29 proc.) i układem moczowym (20 proc.)

"Pomimo znalezienia śladów drobnoustrojów chorobotwórczych ich obecność nie jest wystarczająca, by stanowić zagrożenie dla ludzkiego zdrowia" - uspokaja dr Christopher E. Mason, współautor badań.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

To farmacja zaciera ręce, koniunktura na "niezbędne" środki w podróżach metrem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

to jest też możliwe link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już czuję sie uspokojony jak wsiądę w najbloższe metro

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.