Facebook Google+ Twitter

Naukowe odkrycie roku: Zwierzę, które było praprzodkiem człowieka

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-17 21:51

Opis zwierzęcia, które prawdopodobnie było praprzodkiem człowieka - to według tygodnika Science -najważniejsze naukowe odkrycie roku. Prestiżowe pismo opublikowało pierwszą dziesiątkę tegorocznych przełomowych badań.

Po 17 latach analiz paleontolodzy opisali w Science człekokształtne zwierzę Ardipithecus ramidus w skrócie Ardi. Żyło ono w Afryce ponad cztery miliony lat temu.

Ardi miał cechy wspólne dla dzisiejszych ludzi i szympansów. Miał dobrze rozwinięty, chwytny duży palec u nogi i mieszkał na drzewach, a jednocześnie umiał chodzić zachowując postawę wyprostowaną. To, czy faktycznie Ardi był praprzodkiem człowieka nie jest pewne. Nauka prędzej czy później odpowie jednak na to pytanie, mówił jeden z autorów pracy Tim White z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Wśród najważniejszych dokonań naukowych roku tygodnik Science wymienia także naprawę orbitalnego teleskopu Hubble'a przez amerykańskich astronautów, odkrycie dużych ilości wody na Księżycu, badania nad węglowym materiałem o nazwie grafen czy uruchomienie pierwszego na świecie lasera rentgenowskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.