Facebook Google+ Twitter

Naukowy odcinek cykliczny

Jakie jest najbardziej męskie zwierzę na Ziemi, jakie dźwięki wydają czarne dziury, czy w żyłach Brytyjczyków płynie krew Wikingów, jaka muzyka jest najbardziej "niegrzeczna", tego i wielu innych rzeczy dowiesz się z dzisiejszego odcinka.

 / Fot. Anna SucharskaAby ożywić nieco dział nauki postanowiłam rozpocząć cykl, który będzie cotygodniowym (mam nadzieję) podsumowaniem najciekawszych wieści ze świata nauki. Wiadomościom przypisany jest dzień ukazania się komunikatu prasowego i link ze źródłem.

Poniedziałek 4.02.2008

Rozkładanie muzyki na czynniki pierwsze


Naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburgu w sposób analityczny zajęli się muzyką. Doprowadziło to do odkrycia, iż 1/3 tekstów piosenek odnosi się wyraźnie do używania narkotyków, alkoholu lub tytoniu. Przeanalizowano 279 najpopularniejszych piosenek 2005 r. wg Magazynu Billboard. Oto wyniki: 116 z nich wymieniało w tekście substancję jakiegokolwiek rodzaju, 93 używki (narkotyki, alkohol, tytoń). Tylko 2,9 proc. opisywało używanie tytoniu, 23,7 proc. alkoholu, 13,6 proc. marihuany, 11,5 proc. innych substancji. W raporcie znajduje się również zestawienie danych "wspominania o substancjach” w zależności od gatunku muzycznego. Zdziwić może, iż za rapem najbardziej „niegrzeczna” jest muzyka country. Osoby zainteresowane muzyką pojmowaną w sposób analityczny odsyłam do lektury.

Wtorek 5.02.2008

Małżonek wyprowadza cię z równowagi? Nie ciebie jednego...


Gdy w miarę upływu czasu nasze relacje z dziećmi i przyjaciółmi się poprawiają, związki małżeńskie cechuje odwrotna tendencja. Kiedy poproszono małżeństwa z różnych przedziałów wiekowych o ocenę swoich związków, okazało się, iż najbardziej negatywnie na ich temat wypowiadają się 40- i 50-latkowie. Natomiast 60-latkowie okazali się najmniej konfliktowi. Według Kiry Birditt z Uniwersytetu Michigan nie musi to oznaczać bezcelowości zawierania małżeństw. Możliwe, iż to „działanie sobie na nerwy” jest normalnym aspektem bliskich relacji, czasem nie do uniknięcia, gdy spędza się ze sobą tyle czasu.
Tutaj znajdziesz więcej na ten temat

Codzienne spożywanie 500 ml soku z buraka leczy nadciśnienie


Ta sensacyjna wiadomość ukazała się we wtorek w czasopiśmie Hypertension. Za lecznicze właściwości buraka odpowiedzialne jest zjawisko, podczas którego azotan przekształcany jest przez bakterie zawarte w ślinie w azotyn, a ten pod wpływem kwaśnego środowiska żołądka w tlenek azotu. Związek ten jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego i regulacji ciśnienia krwi. Na nadciśnienie cierpi 25 proc. dorosłych ludzi i przewiduje się, iż odsetek ten będzie wzrastał. Stąd wielka nadzieja w tej skutecznej i naturalnej metodzie terapii.

Środa 6.02.2008

Ćwicz swój mózg


Następny dowód na to, co wiadomo od dawna – nieużywane narządy zanikają. Jak dowodzą na łamach Journal of Neuroscience naukowcy z Instytutu Mózgu w Quinsland (QBI), powiedzenie to w szczególności dotyczy tego narządu jakim jest mózg. U dziecka produkuje dwa razy więcej neuronów niż jest to potrzebne do jego funkcjonowania, te z neuronów, które nie otrzymają pobudzenia elektrycznego i chemicznego, umierają. Podobny proces zachodzi w przypadku chorób neurodegenaracyjnych. Naukowcy w następnych badaniach chcą skupić się na powstrzymywaniu zanikania neuronów poprzez stymulację elektryczną.
Dowiedz się więcej

Najbardziej „męskie” zwierze na ziemi


Pąkle (rodzaj skorupiaka) wykształciły proporcjonalnie najdłuższy narząd kopulacyjny w świecie zwierzęcym. Ich penis jest 8 razy dłuższy niż rozmiary tego zwierzęcia. Skorupiak prowadzi osiadły tryb życia przyczepiony do skał, dlatego też ewolucja doprowadziła do pojawienia się narządu, który umożliwia prokreację również, gdy w najbliższym otoczeniu nie ma samic tego gatunku.
Czytaj więcej

Medyczne zastosowanie tatuażu


Tatuaż może być czymś więcej niż tylko przelotną i niekoniecznie estetyczną modą. Naukowcy z Uniwersytetu w Heidelbergu wykorzystali tatuowanie jako skuteczną metodę szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Tak wprowadzony antygen wirusa powoduje kilkukrotnie wyższą produkcję przeciwciał niż bardziej tradycyjne wstrzyknięcie domięśniowe. Być może moda na zdrowotne tatuaże pomoże zredukować liczbę zachorowań na raka szyjki macicy.

Czwartek 7.02.2008

Odkryto molekularny mechanizm powstawania cukrzycy typu II


Naukowcy z Instytutu Karolińskiego znaleźli odpowiedź na pytanie, dlaczego podwyższone stężenie cukru we krwi prowadzi do upośledzonej wrażliwości na insulinę (występującej w cukrzycy II typu). Wszystkiemu winien jest gen, który nazwano „spalaczem tłuszczu”. Jego produkt – enzym, niezbędny jest do prawidłowego wnikania insuliny do tkanek. Gdy stężenie cukru we krwi rośnie (tak jak w cukrzycy typu II), gen ten staje się mniej aktywny, co prowadzi do mniejszej produkcji enzymu. W konsekwencji tkanka mięśniowa staje się insulinooporna, upośledzona jest zdolność spalania tłuszczów, a to może prowadzić do otyłości tak częstej u osób z cukrzycą tego typu.

Pasożyty pozwalają śledzić migrację ludzkości


Wesz znaleziona u 1000-letniej peruwiańskiej mumii podważa teorię, iż większość chorób "przybyło" do Nowego Świata na statkach europejskich kolonizatorów. Badania z użyciem metody sekwencjonowania DNA wykazały, iż pasożyt jest genetycznie identyczny z gatunkiem, który powodował wiele epidemii w Europie, np. tyfus. Odkrycie to oznacza, że wszy były obecne w populacji amerykańskiej 500 lat przed pojawieniem się tu najeźdźców z Europy. Podobne badania pozwolą nam śledzić migracje ludzkości. Porównując kod genetyczny pasożytów ludzi żyjących na Syberii i w Ameryce Północnej. Wiadomo, że pierwsi ludzie pojawili się w Ameryce niedawno, bo ok. 13 000 lat temu, gdy cofnięcie się lodowców umożliwiło pokonanie cieśniny Beringa.
Czytaj więcej

Laseczka kwasu mlekowego może pomóc w walce z HIV


Jedna z najbardziej użytecznych dla ludzkiego organizmu bakterii – Lactobacillus, po raz kolejny pokazała swoje dobroczynne działanie. Okazuje się, iż laseczka kwasu mlekowego, której miejscem rezydowania jest pochwa kobiety, ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa HIV. Bakteria wiąże cząsteczki wirusa i wydziela nadtlenek wodoru, co prowadzi do zmniejszenia jego ilości w pochwie. Wyniki badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Waszyngtonie i Uniwersytetu Rochester na 57 HIV pozytywnych ochotniczkach, dają nadzieję na skuteczne i naturalne sposoby walki z wirusem.

Piątek 8.02.2008

Smutek nie chadza w parze ze skąpstwem


Wyniki badań opublikowane w Psychological Science mówią jasno – osoby smutne przeznaczają więcej pieniędzy na określone produkty niż osoby w normalnym stanie emocjonalnym. Dlaczego? Przede wszystkim niskie samopoczucie powoduje obniżenie naszego poczucia sensu i własnej oceny, wtedy chętniej wierzymy w sens posiadania wartościowych rzeczy, które mają na celu poprawić naszą samoocenę. W rezultacie więcej jesteśmy w stanie na nie wydawać. Chociaż brzmi to skomplikowanie, każda kobieta (i prawie każdy mężczyzna ;) ) od dawna wie jak zakupy poprawiają humor.
Dla zainteresowanych.

Jakie dźwięki wydają czarne dziury


Już niedługo czarne dziury przestaną być najbardziej tajemniczymi obiektami przestrzeni kosmicznej. Absorbują one światło, dlatego niemożliwa jest ich obserwacja przy pomocy urządzeń wykorzystujących do pomiarów fale świetlne. Emitują natomiast fale grawitacyjne, których istnienie wykazał Einstein już w 1916 r. w swojej ogólnej teorii względności, jednak dopiero XXI w. dostarczył odpowiedniej technologii do ich zbadania. W 2005 r. ukończono budowę LIGO, czyli Laserowego Interferometrycznego Obserwatorium Fal Grawitacyjnych, a z końcem lutego zostanie uruchomiony superkomputer zbudowany na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Syrakuz. SUGAR - bo taką nosi nazwę - wygląda imponująco. Składa się z 80 komputerów, zawierających 320 CPU, 640 giga RAM, 96 terabajtów dysku. Pomoże on naukowcom przetworzyć dane dostarczane przez LIGO i wsłuchać się w „dźwięki” wydawane przez czarne dziury.
Więcej na ten temat na stronie sunews.

Krew wikingów ciągle płynie w żyłach mieszkańców Wielkiej Brytanii


Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców w północno-zachodnich rejonach Wielkiej Brytanii wykazały, że 50 proc. DNA zbadanych osób bezpośrednio wskazuje na ich skandynawskie pochodzenie. Uczestniczyli w nich ochotnicy, których nazwiska pojawiały się w tych rejonach przed 1600 r. Konkretnie, badano chromosom Y, który podobnie jak nazwisko, przekazywany jest w męskiej linii z pokolenia na pokolenie w sposób prawie niezmieniony. Wikingowie prowadzeni przez Ingimunda, najprawdopodobniej osiedlili się w tych rejonach po wypędzeniu ich z Dublina w 902 r. n.e.
Więcej na ten temat

Sobota 9.02.2008

Nieprawidłowy transport żelaza przyczyną choroby Alzheimera


Według naukowców z Uniwersytetu w Warwick, zaburzenia w transporcie żelaza mogą być przyczyną chorób neurodegeneracyjnych. Bezpieczny mechanizm transportu tego pierwiastka (związanego z białkami), może ulec zaburzeniu do stanu, w którym żelazo krąży we krwi połączone w długie nitki – fibryle. „Wolne” żelazo pozbawione ochraniającej roli białek często prowadzi do uszkodzenia komórek. Odkrycie tego zjawiska może być pierwszym krokiem w stronę zrozumienia w jaki sposób dochodzi do tworzenia złogów żelaza w mózgu osób dotkniętych pewnymi typami chorób Parkinsona, Alzheimera i Huntingtona.
Czytaj więcej

Niedziela 10.02.2008

Odkryto nowy receptor będący celem dla wirusa HIV


Receptorem tym jest białko, które pomaga komórkom naszego układu odpornościowego znaleźć drogę do węzłów chłonnych. Według naukowców z amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID), jest ono również celem dla wirusa HIV, rozpoczynającego atak na nasz układ immunologiczny.
Integryna alfa-4 beta-7 należąca do białek adhezyjnych umożliwia zadomowienie się wirusa w węzłach chłonnych, co w konsekwencji prowadzi do zniszczenia przez wirus populacji limfocytów CD4+ i upośledzenia odporności.
Więcej o wirusie HIV

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 14.02.2008 20:56

Zamawiam subskrybcję ;)
Co do Wikingów - oni na Wyspach bywali dość często swego czasu. Przejazdem - że tak powiem. A jak to rzekł po kolejnej udanej wizycie Olaf do Leifa, przy biesiadnym stole - W swoim zawodzie wikinga jednak najbardziej cenię sobie gwałcenie ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Daję plus :) Super sprawa, jednak nawet po przebadaniu danych z LIGO czarne dziury nadal będą jedną z największych (jeśli nie największą) zagadek Wszechświata :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

świetne:)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niezwykle interesujący przegląd ciekawostek ze świata nauki. Z niecierpliwością czekam na więcej :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo ciekawy przegląd. ;) To już kolejna inicjatywa "gazetki" w gazecie. Plus za inicjatywe - mam nadzieję, że nie skończy się na jednym odcinku!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetne! Chyba muszę zmienić zdanie o muzyce country... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.