Facebook Google+ Twitter

Naukowy piknik wśród gwiazd

W sobotę, 30 maja na warszawskim Podzamczu i Rynku Nowego Miasta odbędzie się 13. Piknik Naukowy pod hasłem „Nauka wśród gwiazd”. Od 11 do 20 będzie można bezpłatnie wziąć udział w grach i zabawach popularyzujących naukę i obserwować przeprowadzane eksperymenty.

 / Fot. mat. prasowe Pikniku NaukowegoTegoroczny Piknik ma popularyzować wiedzę o wszechświecie, w związku z ogłoszeniem przez ONZ roku 2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Szeroko rozumiana tematyka astronomiczna obejmuje prezentacje metod obserwacji nieba w przeszłości i dzisiaj, pokazy modeli statków kosmicznych, symulacje lotów kosmicznych, kosmiczną kuchnię, ale także luźno z nią związane: „gwiezdną” prozę, niebo w poezji i gwiazdy socjometryczne.

Oprócz atrakcji związanych z gwiazdami organizatorzy zaplanowali pokazy eksperymentów fizycznych i chemicznych, przybliżenie wiedzy o Unii Europejskiej, ciekawostki ze świata roślin i zwierząt i medycyny. Jak podaje Anita Celarska, przedstawicielka prasowa Polskiego Radia, dużym zainteresowaniem cieszą się coroczne pokazy wulkanu chemicznego i szklanych róż. Większość atrakcji zmienia się jednak, zgodnie z założeniem przedstawiania najnowszych osiągnięć nauki. Na przykład w tym roku odbędzie się pokaz zjawiska indukowanej światłem UV fluorescencji białka GFP, za którego odkrycie przyznano w roku 2008 Nagrodę Nobla z chemii.

Piknik Naukowy ma na celu propagowanie wśród społeczeństwa zainteresowania nauką i zwiększanie poczucia jej wagi w życiu. Pokazy ilustrują zdobytą w szkole wiedzę teoretyczną, wiążą ją z życiem, pozwalają zweryfikować empirycznie naukowe teorie. Anita Celarska mówi o dużym zainteresowaniu piknikiem nauczycieli, którzy mogą tu właśnie pokazać uczniom eksperymenty, których nie mogą przedstawić w szkole z powodu braku sprzętu. Na imprezę organizują wyjazdy dla dzieci pracowników firmy z całej Polski. Najmłodsi mogą poprzez zabawę zapoznać się z podstawowymi prawami przyrody i techniki. Wśród zorganizowanych atrakcji dla dzieci są warsztaty rzeźbienia w lodzie, mini wykopaliska, nauka chodzenia na szczudłach, gry i konkursy.

Piknik Naukowy organizują Polskie Radio i Centrum Naukowe Kopernik. Do współtworzenia zaproszone zostały uczelnie wyższe, instytucje naukowe, instytucje kultury. W tym roku swoje prezentacje przygotowało 250 instytucji z 22 krajów świata. Pomieści je 220 namiotów na 40000 metrów kwadratowych. Aby ułatwić zwiedzającym znalezienie interesujących ich miejsc, organizatorzy przygotowali mapkę interaktywną, na której można zaplanować swój udział w imprezie.

Gościem specjalnym tegorocznego Pikniku są Czechy reprezentowane przez Narodowe Muzeum Techniki i Techmania Science Center, które przedstawią m. in. możliwości wykorzystania promieniowania słonecznego, zasady budowy mostów i umożliwią obserwację Słońca przez teleskop.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.