Facebook Google+ Twitter

Navarra, sangria i hiszpańska muzyka w Ostrowcu Świętokrzyskim

Hiszpania od lat znajduje się na liście ulubionych kierunków wakacyjnego wypoczynku Polaków. Namiastkę klimatów tego urokliwego kraju przyniosła impreza zorganizowana przez Miejskie Centrum Kultury 20 lipca 2014 roku.

Anna Radomska - Gardyjas podczas degustacji win z rejonu Navarry w Galerii Fotografii MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof Krzak"Muzyczna podróż po Hiszpanii" rozpoczęła się w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury, gdzie przedstawiono prezentację audiowizualną "Historia Navarry", połączoną z prelekcją na temat tej prowincji położonej przy granicy hiszpańsko – francuskiej ze stolicą w Pampelunie. Przedstawiła ją w sposób niezwykle zajmujący Anna Radomska, która od 25 lat mieszka w stolicy prowincji i pracuje jako muzyk w tamtejszej orkiestrze. Poza gonitwą byków, odbywającą się właśnie w tym mieście, Navarra znana jest także z licznych winnic, z których wina można było skosztować podczas niedzielnego spotkania w Galerii Fotografii. W tym temacie, jak mawiał klasyk, również można było liczyć na praktyczne wskazówki i informacje skrzypaczki.

Quatour Europa w składzie: Cristian Ifrim, Anna Radomska - Gardyjas, Jacek Nycz i Małgorzata Sęk. / Fot. Krzysztof KrzakNastępnie "Muzyczna podróż po Hiszpanii" przeniosła się do amfiteatru miejskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie wystąpił kwartet Quatour Europa z Pampeluny. Zespół powstał w 2000 roku z inicjatywy muzyków wiodących orkiestr europejskich, których połączyło zamiłowanie do muzyki kameralnej. Trzon Quatour Europa stanowią: Cristian Ifrim – I skrzypce (urodzony w Rumunii; od 1986 roku w orkiestrach hiszpańskich), Anna Radomska - Gardyjas (II skrzypce, lublinianka, od 1989 roku w Orkiestrze Symfonicznej Navarry), Jerzy Wojtysiak (altówka) i Herwig Coryn (urodzony w Belgii wiolonczelista), których na koncercie w Ostrowcu Świętokrzyskim zastąpili: Jacek Nycz, który studiował w Portugalii i przez wiele lat mieszkał w Hiszpanii, a dziś związany z Sinfonia Varsovia oraz Małgorzata Sęk z Warszawy (również po studiach w Hiszpanii). Oprócz autorskich recitali Quatuor Europa współpracuje także z solistami tej rangi jak Peter Verhoyen, Thomas Indelmuhle, Maciej Pikulski, Eva Fontalba, Frank Coryn, Lukasz Krupiński i Vadim Tsibulevsky.

Od 2009 roku muzycy regularnie odbywają muzyczne podróże do Polski, grając utwory czołowych kompozytorów hiszpańskich i europejskich (do Ostrowca Świętokrzyskiego przyjechali po koncercie w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Jędrzejowie). Oprócz działalności koncertowej wszyscy muzycy zespołu aktywnie udzielają się pedagogicznie, współpracując z najważniejszymi centrami edukacji muzycznej w Hiszpanii i w Belgii oraz prowadząc letnie kursy mistrzowskie dla wybitnie uzdolnionej młodzieży.Muzyczną podróż po Hiszpanii prowadziła Anna Radomska - Gardyjas. / Fot. Krzysztof Krzak

Scenografię koncertu, który prowadziła niezastąpiona Anna Radomska, przygotowała Jolanta Zawisza z ostrowieckiego MCK. Na scenie dominowały narodowe barwy Hiszpanii (żółty i czerwony) i muzyka powstała w różnych rejonach tego kraju tworzona między innymi przez kompozytorów tamtejszej szkoły narodowej Enrique'a Granadosa i Issaca Albeniza. Nie zabrakło też fragmentów "Carmen", opery Georgesa Bizeta, który wykorzystał tradycyjną muzykę hiszpańską; było tango i słynna piosenka "E viva España", którą ostrowiecka publiczność zaśpiewała wraz z muzykami.Quatour Europa gra w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof Krzak

Natomiast w dniach 26 - 27 lipca br. Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu zaprasza do amfiteatru w Parku Miejskim na III Weekend Melomana, w ramach którego odbędą się dwa koncerty kameralne. Tym razem dyrektor artystyczny festiwalu Marcin Dominik Głuch zaprosił do Ostrowca Świętokrzyskiego sopranistkę Beatę Annę Sokołowską, skrzypka Stanisława Tomanka, wiolonczelistę Tomasza Strahla oraz swojego ojca, pianistę i kompozytora Wojciecha Głucha. W programie znajdzie się muzyka m.in. Schuberta, Mozarta, Czajkowskiego, Moniuszki i Vivaldiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Macie się czym chwalić w tym Ostrowcu :) Niezliczona ilość imprez. Pięknie. Podziwiam i dziękuję za wspaniałe relacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.