Facebook Google+ Twitter

Nawałnica z gradem w Bisztynku. 15 minut i 1000 uszkodzonych budynków

Burze i nawałnice z gradem wciąż nie dają za wygraną. Będą jeszcze nas dręczyć i dotykać aż do bólu co najmniej kilka dni. 4 lipca w godzinach popołudniowych zaatakowały Warmię i Mazury. Niemal zniszczyły miasteczko Bisztynek.

Zdjęcie ilustracyjne. Romanówka po burzy. / Fot. PAP/Grzegorz MichałowskiWczoraj po południu (4 lipca 2012) nad Warmią i Mazurami przeszły burze z silnym wiatrem, deszczem i gradobiciem. Najbardziej dotknięte zostały tym żywiołem miasta i okolice: Kętrzyna, Lidzbarka Warmińskiego, Braniewa i Bartoszyc. Wiatr i grad zniszczyły wiele domów i obiektów użyteczności publicznej. Szczególnie duże straty wystąpiły w Bisztynku koło Korsz. Obecnie szacowane są straty po nawałnicy z gradem. Burmistrz miasta Jan Wójcik mówi, że nie znalazł ani jednego domu, który ocalał.

Burmistrz Jan Wójcik nie kryje załamania powstałą sytuacją. Przyznaje, że to, co się stało w mieście, jest wielką i kosztowną tragedią, zarówno dla społeczeństwa, jak i dla samorządu. Naprawa zniszczeń może pochłonąć "miliony złotych". Miasto wygląda jak po ataku Kosmitów. Dziury w dachach po gradobiciu, podziurawione i zerwane dachówki, zasypały chodniki i podwórka.

Jak mówi burmistrz – widok podziurawionych dachów i powybijanych szyb oraz zniszczonych samochodów to taki przykry obraz, że aż "serce się kraje, wszystko zalane i zniszczone" – czytamy w serwisie TVN24. Wystarczyło 15 minut, aby "miasto legło w gruzach" – podsumował burmistrz Wójcik.

Padający przez kwadrans, z wielkim impetem i hałasem grad - według informacji świadków - miał wielkość piłek tenisowych i kurzych jaj. Uszkodził dachy tysiąca budynków w mieście - podaje Gazeta Olsztyńska i zniszczył karoserie kilkuset samochodów. Na szczęście nie ma sygnałów o osobach poszkodowanych.

Z relacji jednego z mieszkańców miasta: "To była masakra, cały dach domu do wymiany". Szczęśliwie w porę udało się zabezpieczyć folią zdewastowany dach tak, aby woda nie wlewała się do wnętrza budynku. Jego lokator niecierpliwie czeka teraz na pomoc, głównie w postaci materiałów budowlanych. Konieczne są na odbudowę nie tylko dachu domu, ale i budynku gospodarczego, który został całkowicie zniszczony.

Spośród ponad 1000 zniszczonych budynków w mieście, najbardziej został zdewastowany dach szkoły i hali widowiskowej miejsko-gminnego ośrodka kultury. Woda deszczowa zalała i zniszczyła gminną bibliotekę. Z kościoła parafialnego wichura zerwała kilkaset dachówek, uszkodzone zostały zabytkowe witraże. Ucierpiały także budynki: urzędu gminy, ośrodka zdrowia i komisariatu policji.

Z Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie, nie ma jeszcze dokładnych danych na temat wielkości strat po burzy w Bisztynku. Nie jest też znana dokładna liczba zniszczonych budynków gospodarczych, ani powierzchni pól uprawnych wokół miasteczka. Wiadomo ogólnie, że straty są wielkie. Około godziny 9.30 rozpoczęła pracę specjalna komisja do spraw szacunków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

adaś
  • adaś
  • 06.07.2012 15:28

Jakby powiedział jeden mały człowiek znowu wina Tuska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest lato ale nie takie mile jakby się zdawało .? Niby jest super , a jednak nie,? co za dużo to nie zdrowo.!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To są skutki zmian klimatycznych na całym świecie! A może by tak z samochodów przesiąść się na rowery ? To mniej "rakotwórcze" dla klimatu :)) Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Masakra....

Komentarz został ukrytyrozwiń

To tragedia. Takiego gradobicia kulami wielkośći gęsich jaj, żadna dachówka ceramiczna nie wytrzyma. Biedni lludzie. Większość domów nawet nie była ubezpieczona. Blisko 1000 dachów budynków zostało uszkodzone. Wielkie szczęście, że nikt nie zginął...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ci panowie na zdjęciu tak bez masek i ubrań ochronnych... Przecież to rakotwórczy eternit.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.