Facebook Google+ Twitter

Nawet 10 tysięcy nauczycieli może stracić pracę

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-08-17 15:19

Ani niższe płace, ani groźba zwolnienia nie zmobilizowały nauczycieli do podniesienia kwalifikacji. Ci z absolutorium i bez przygotowania pedagogicznego będą zbędni. Właśnie kończy się sześcioletni okres na uzupełnienie wykształcenia.

Obecnie w polskich szkołach pracuje około 700 tys. nauczycieli. Wielu z nich na początku lat 90. zaskoczył zasadniczy wymóg: muszą mieć ukończone studia i przygotowanie pedagogiczne. Wówczas zaczęła się pierwsza fala powrotu nauczycieli do szkolnej ławy, ale nie ostatnia. O ile bowiem 15 lat temu sugerowano pedagogom podniesienie kwalifikacji, to już sześć lat temu postawiono jako zdecydowany warunek pozostania w zawodzie. Odpowiedni zapis znalazł się w nowelizacji Karty Nauczyciela, która dała czas na uzupełnienie wykształcenia do końca sierpnia 2006 roku.

– Sześć lat to wystarczający okres, by uzyskać kwalifikacje. Część naszych koleżanek i kolegów nie wykorzystała tego czasu w sposób należyty – uważa Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. ZNP od lat przypominał, że w obliczu nadchodzącego kryzysu demograficznego, nie będzie litości dla osób bez kwalifikacji. Teraz zwolnienia z tego powodu nie dotkną tylko nauczycieli zawodu i pedagogów po ukończonym studium nauczycielskim. Jednak kilka tysięcy nauczycieli może od września stracić pracę.

Mirosław Orzechowski, wiceminister edukacji uważa, że pracę może stracić 1 proc. pedagogów, czyli około 7 tys. osób. Ale według Centralnego Ośrodka Kształcenia Nauczycie może to być 10 tys., bo tylu nie uzupełniło kwalifikacji. Gminy, które otrzymują od państwa subwencję oświatową, nie protestują z tego powodu. Subwencja zależy od liczby uczniów, a przy niżu demograficznym jest ich mniej.
(bs)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.