Facebook Google+ Twitter

Nawet Bóg potrzebuje psychiatry

W swojej najnowszej książce Michael A. Adamse proponuje nam spotkanie z Bogiem, który... jest bardziej ludzki niż niejeden z nas.

 / Fot. Okładka książkiDr Richard Jennings jest psychiatrą. Idealnie stereotypowym i pochłoniętym swoją pracą. Coraz bardziej zatraca poczucie misji, którym się niegdyś kierował, zastępuje je chłodna rutyna. Wszystko zmienia się, gdy do drzwi jego gabinetu zapuka Gabriel - niepozorny pacjent, którego spośród innych korzystających z pomocy Jenningsa wyróżnia tylko jeden drobny szczegół. Gabe twierdzi, że jest Bogiem.

Pierwsze rozdziały "Psychiatry Boga" zapowiadają ciekawą powieść psychologiczną. Autor, czasem zbyt naukowo i analitycznie, prezentuje czytelnikowi swego rodzaju pojedynek między sceptycznym lekarzem a wybitnie inteligentnym pacjentem, którego kolejne słowa i działania wskazują, że postawiona na pierwszym spotkaniu diagnoza: skomplikowana psychoza niekoniecznie oddaje rzeczywistość.

Umiejętnie poprowadzona narracja sprawia, że czytający coraz bardziej identyfikuje się z Jenningsem i zarazem fascynuje Gabrielem. Tym bardziej, że z biegiem czasu terapia zmienia kierunek i to lekarz okazuje się tym, który może potrzebować pomocy. W tym elemencie książka jest zbliżona do fantastycznego "K-Pax" z Kevinem Spacey'im.

Cóż z tego, skoro wraz ze zbliżaniem się do finału magia książki zanika. W pewnym momencie Adamse decyduje się odejść od koncepcji powieści psychologicznej na rzecz traktatu filozoficznego. Niestety, dzieje się to kosztem czytelnika. Gabriel z intrygującego pacjenta staje się moralistą, którego bez zająknięcia mogłyby recytować finalistki Miss World przy pytaniu o idealny świat. Najbardziej irytujący wydaje się jednak epilog, w którym autor upraszcza główną postać z gracją i delikatnością uderzenia obuchem.

"Psychiatra Boga" to książka nierówna. Z jednej strony pomysł na postać Gabriela jest godny jak najszybszego przeniesienia na taśmę filmową. Szkoda tylko, że zwieńczenie fabuły tempem ani klasą nie dorównuje głównej postaci, gdyż wyszłoby z "Psychiatry Boga" dzieło wybitne, a tak jest to tylko książka godna przeczytania.

Adamse Michael A.
"Psychiatra Boga"
Wydawnictwo WAM 2008 Kraków 19,90

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.