Facebook Google+ Twitter

Nawet sołtys ma swój hejnał

Herby witają nas przy wjeździe do polskich miast i wsi. Tak dzieje się od wieków. Stanowią symbol i historię miejscowości, są wizytówką i dumą mieszkańców. Od pewnego czasu panuje u nas jednak moda na coś atrakcyjniejszego, mianowicie wizytówkę dźwiękową - hejnał. W mieście rozlega on z wieży ratusza, na wsi z siedziby wójta lub sołtysa.

Dotąd hejnał kojarzył się nam przeważnie z Krakowem, gdzie trębacz co godzinę wygrywa go na trąbce na rynku z wieży kościoła Mariackiego, zaś punktualnie o godzinie 12 tej transmituje go Polskie Radio. Tymczasem w kraju zapanował nowoczesny trend, moda na hejnały. Miasta rozpisały konkurs na utwory muzyczne, które powinny mieć cechy charakterystyczne dla danego miasta.

Ratusz w Rybniku na Sląsku. Z jego wieży rozlega się również hejnał. / Fot. Rajmund CzokKażde z miast, ostatnio nawet polska wieś, poszukuje sposobu na wyróżnienie się, chce mieć dźwiękową wizytówkę w postaci hejnału. Ponieważ na przestrzeni ostatnich lat hejnałów namnożyło się sporo, w Lublinie odbył się już XVIII Ogólnopolski Przegląd Hejnałów, na którym tradycyjnie spotkali się najlepsi hejnaliści z całego kraju.

Herby oglądamy, kiedy wjeżdżamy do danej miejscowości, zaś hejnał słyszymy już z daleka. W niektórych polskich miastach rozbrzmiewają jedynie okazjonalnie, podczas ważnych uroczystości i świąt, w innych miastach w samo południe lub co godzinę. Melodie odtwarzane są przeważnie z taśmy magnetofonowej lub płyty CD. Dla turystów stanowią niewątpliwie atrakcję, zaś kompozytorowi hejnału przysparzają splendoru i satysfakcji.

Czytelników, pragnących usłyszeć hejnały niektórych polskich miast, zachęcam do ich wysłuchania na stronie: Hejnał Krystyn na sejmowym placu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

To wszystko w ramach oszczędnego państwa i ambicyjek samorządów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@HENRYK CZECHOWSKI - "...Natomiast nikt nie pomyślał o hejnale na zakończenie i zbliżajacym się upadku Polski...", pogratulować myśli twórczej, może tak należałoby się wziąć do dzieła?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rajmundzie stronę którą podajesz niestety nie istnieje.
Temat interesujący.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przykro mi, moderator usunął podaną przeze mnie stronę hejnałów i podał inną - niewłaściwą. Proszę zatem wybrać: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obecnie mamy wysyp Hejnałów i różnych sygnałów powitalnych. Natomiast nikt nie pomyślał o hejnale na zakończenie i zbliżajacym się upadku Polski. Coraz staje się aktualne kiedy sygnał da znać i na mapie Polski ukaże napis wysprzedano.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.