Facebook Google+ Twitter

Nawet zmarźlaki liczą ptaki. Weź udział w "Zimowym Ptakoliczeniu"

Po wyjątkowo ciepłej zimie nadciągnęła fala arktycznych mrozów. Uczestnicy rozpoczynającego się w najbliższą sobotę Zimowego Ptakoliczenia będą sprawdzać, jak wpływają one na ptaki w na ptaki w naszych parkach, w ogrodach i na skwerach.

 / Fot. Philip Heron, GNU1.2Od 8 lat Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków w ostatni weekend stycznia organizuje Zimowe Ptakoliczenie. Ta edukacyjna akcja ma na celu zwrócenie uwagi ludzi na ich skrzydlatych sąsiadów, którzy, zamiast spędzać zimę w cieple Afryki, dzielą z nami dolę i niedolę związane z trudnymi zimowymi warunkami. Ornitolodzy z OTOP serdecznie zachęcają do udziału wszystkich, którzy w sobotę lub niedzielę znajdą chwilę na podpatrzenie ptaków odwiedzających karmnik, przylatujących do ogrodu lub szukających czegoś do zjedzenia w lokalnym parku.

By wziąć udział w Zimowym Ptakoliczeniu, nie trzeba być wielkim znawcą ptaków. Spotykane zimą w miastach i na wsiach gatunki są z reguły dobrze ludziom znane, a w razie potrzeby zawsze można poszukać pomocy w elektoronicznym przewodniku po najczęściej spotykanych gatunkach, jaki opracowało OTOP. Można też zrobić tajemniczemu stworowi zdjęcie i podzielić się nim na profilu OTOP na Facebooku, gdzie zagadkowy ptak na pewno zostanie szybko zidentyfikowany.

W teren z przewodnikiem


Kto nie czuje się pewnie w roli samodzielnego „ptakoliczacza”, może wziąć udział w jednej z kilkudziesięciu darmowych wycieczek organizowanych przez wolontariuszy OTOP w całej Polsce. Przewodnicy chętnie pomogą w rozpoznaniu spotkanych na trasie gatunków i podzielą się swoją bogatą wiedzą. W tym roku szczególnie poszukiwane będą mazurki – bliscy kuzyni wróbli, wybrani Ptakiem Zimy 2012. Pełna lista wycieczek znajduje się na stronie internetowej OTOP.

Jak liczyć samodzielnie?


Osoby, które postanowią same policzyć ptaki, powinny poświęcić na to około godziny w jeden, dowolnie wybrany przez siebie dzień. W przypadku obserwacji z jednego miejsca (np. liczenie przez okno ptaków odwiedzających karmnik) wystarczy jako wynik podać maksymalną liczbę osobników każdego gatunku widzianą jednocześnie. Pozwoli to uniknąć ryzyka wielokrotnego notowania np. tej samej bogatki czy dzwońca. Kto natomiast zaplanuje dłuższy spacer, powinien postarać się zapisywać wszystkie spotkane ptaki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Bardzo cenna akcja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może uda mi się wziąć udział. Kiedyś, przez kilka lat liczyłem ptaki w dolinie Wisłoki dla sekcji ornitotologicznej przy UJ. Naprawdę polecam. Oczywiście w celach poznawczych, rozwojowych, rekreacyjnych i bez żadnych pseudoekologicznych indoktrynacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy materiał zwłaszcza dla młodych ornitologów-amatorów. Czekamy na materiał Autora z samego ptakoliczenia, pozdrawiam *.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.