Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9422 miejsce

Nawojowa - niszczejące skarby kultury i przyrody

W Nawojowej wieży w nocy widać postać tajemniczej kobiety. Zazwyczaj stoi pośród płomieni. Słychać jej płacz i szczęk żelaza. Postać kobiety znika natychmiast, gdy w pobliskim klasztorze zaczyna brzmieć dzwon. Tak głosi legenda.

Trochę legendy


Jeszcze inna legenda opowiada o skarbach, które miałyby znajdować się w lochach zamkowych. Ciężko wykraść te skarby, albowiem są pilnowane przez diabły w postaci psów. Ale nie tylko. Po lochach kręci się też widmo groźnego rycerza. Każdy śmiałek, który miał „przyjemność” go spotkać, nie wrócił już do świata żywych. Czyżby rycerzem tym był słynny założyciel osady - rycerz Nawoj? Według innej jeszcze legendy, to właśnie rycerz Nawoj, około 1000. roku przybył w te okolice razem ze swoimi wojami, i by założyć tu osadę rycerską.

Odrobinę historii


Według dokumentów historycznych, Nawojowa miała być założona przez kasztelana krakowskiego - Nawoja z Tęczyna, który otrzymał owe tereny jako uposażenie, od Bolesława Krzywoustego. Osada przechodziła potem w ręce kolejnych przedstawicieli tego rodu. Po Nowowiejskich w XVI wieku majątek staje się własnością rodu Lubomirskich, a pod koniec XVIII przechodzi pod władanie Stadnickich.

To właśnie ród Stadnickich znany ze swej gospodarności, rozbudował zamek i przyczynił się do ogromnego wzrostu gospodarczego tej okolicy. Niestety, reforma komunistyczna rolnictwa PKWN po II wojnie światowej pozbawia ród ten praw własności i majątek przechodzi na rzecz państwa.

Nawojowa - Pałac Stadnickich / Fot. Emilia Karoń

Pałac Stadnickich


Najbardziej reprezentatywne miejsce w Nawojowej, to oczywiście pałac Stadnickich. Zbudowany w latach 1580 - 1590 roku przez Piotra Nawojowskiego, zostaje w XIX wieku rozbudowany przez Stadnickich. W 1855 roku zamek zostaje spalony w pożarze. Z niewielkimi zmianami zostaje odbudowany przez hrabiego Edwarda Stadnickiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.