Facebook Google+ Twitter

Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce

Naziemna telewizja cyfrowa zbliża się wielkimi krokami. Pierwszy etap prac ruszy już we wrześniu tego roku i obejmie Warszawę, Poznań, Rzeszów, Wisłę, Zieloną Górę i Żagań. Jak przygotować się na cyfryzację telewizji?

 / Fot. kalleboo - Flickr.comPo pierwsze i najważniejsze, przy zakupie nowego telewizora musimy zwracać uwagę nie tylko na to czy dysponuje cyfrowym tunerem DVB-T, ale jaki on jest. Sprzedawcy bardzo często podają jedynie informacje o obecności takiego podzespołu, ale nie wyjaśniają jakie ma on możliwości. To istotne ponieważ do odbioru sygnału DVB-T w Polsce potrzebny będzie tuner MPEG-4.

"Przy zakupie telewizyjnego sprzętu odbiorczego konsumenci powinni zwracać uwagę, czy dany odbiornik DVB-T lub telewizor ze zintegrowanym tunerem DVB-T jest w stanie poprawnie odtwarzać obraz jakości HD (wysokiej rozdzielczości) zakodowany zgodnie ze standardem MPEG-4 (H.264/AVC) oraz dźwięk wielokanałowy zakodowany zgodnie ze standardem dolby digital plus (E-AC-3)" - czytamy na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Dodatkowe szczegóły techniczne są też dostępne pod tym adresem.
 / Fot. Andres Rueda - Flickr.com
Są dwa sposoby sprawdzenia czy wasz telewizor LCD lub PDP (plazma) obsługuje nowy standard. Mniej przyjemny to przewertowanie instrukcji i specyfikacji na stronie producenta. Znacznie bardziej interesujące jest jednak wyszukanie dostępnych już teraz kanałów DVB-T. Emisje testowe trwają w wielu miastach Polski. Możecie poszukać ich na mapie albo rzucić okiem na spis Wikipedii lub strony Telewizja-Cyfrowa.com. A najlepiej włączcie telewizor i zacznijcie automatyczne wyszukiwanie za pomocą tunera DVB-T.

Jeśli nie dysponujecie ekranem z DVB-T i nie zamierzacie takowego kupić, to nic straconego. Dostępne będą dekodery (kosztujące około 250 zł) przenoszące nas w cyfrowy świat telewizji wysokiej jakości. Rząd przygotowuje się już do programu dofinansowania zakupu tych urządzeń.
"Koszty dofinansowania kupna dekoderów do odbioru naziemnej telewizji dla najuboższych wyniosą ok. 400 mln zł" - poinformował Witold Kołodziejski, członek KRRiT.
Wikipedia dostarcza informacji na temat testowych sygnałów DVB-T w Polsce. / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/DVB-T
Alternatywą dla naziemnej telewizji cyfrowej są oczywiście nadawcy satelitarni i cyfrowe telewizje kablowe. Wielu z nich oferuje już nie tylko kanały w wysokiej rozdzielczości, ale także inne usługi takie jak wirtualne wypożyczalnie filmów i seriali czy możliwość nagrywania programów i zatrzymywania ich w dowolnym momencie.

Więcej podobnych wpisów znajdziecie na stronie HDTVmania.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

dobry artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.