Facebook Google+ Twitter

Naziści zburzyli domy, budując obóz Auschwitz-Birkenau, polski rząd wypłaci odszkodowania?

Około 300 rodzin, które naziści wysiedlili podczas budowy obozu Auschwitz-Birkenau, domaga się odszkodowań od polskiego rządu. "Te odszkodowania im się zwyczajnie należą" - podkreśla Józef Kozioł, prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych przez III Rzeszę na rzecz Budowy Obozu KL Auschwitz-Birkenau.

Nazistowski obóz w Auschwitz / Fot. Autor: Antony Stanley from Gloucester, UK (Auschwitz  Uploaded by russavia) [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], undefinedJak informuje wyborcza.pl, w latach 1940-1942 Niemcy wysiedlili lub ewakuowali mieszkańców m.in. Oświęcimia i Brzezinki, a także okolicznych wsi. Naziści burzyli domy, a w ich miejscu stawiali baraki oraz różnego rodzaju budynki, które złożyły się na machinę śmierci. W obozie Auschwitz-Birkenau zamordowano ok. 1,1 mln ludzi, głównie Żydów.

W 2001 roku Bundestag zgodził się, aby wypłacić indywidualne odszkodowania osobom, poszkodowanym podczas II wojny światowej. Dokumenty w tej sprawie należało jednak złożyć w ciągu... kilku miesięcy. Zrobiło to ok. 280 rodzin, 300 innych pozostało bez żadnego zadośćuczynienia.

Stowarzyszenie Poszkodowanych przez III Rzeszę na rzecz Budowy Obozu KL Auschwitz-Birkenau chce, aby polski rząd wypłacił rodzinom po 40 tys. zł. "Większość tych ludzi jest w podeszłym wieku, w czasie wojny byli dziećmi. Często chorują, brakuje im pieniędzy na lekarstwa. Te odszkodowania im się zwyczajnie należą" - tłumaczy prezes stowarzyszenia, 80-letni Józef Kozioł.

Na razie ministerstwo skarbu odesłało poszkodowanych do sądu, podkreślając, że sprawa powinna być "rozpatrywana w kontekście międzynarodowym". "Osobom, które utraciły własność nieruchomości bez odszkodowania, pozostaje możliwość dochodzenia roszczeń w trybie postępowania cywilnego przed sądem powszechnym" - czytamy w oświadczeniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pewnie że należą im się te odszkodowania - tylko że od rządu Niemiec

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.