Facebook Google+ Twitter

Nazistowski zbrodniarz wydalony z USA

Amerykański sąd nakazał deportację do Austrii nazistowskiego zbrodniarza Josiasa Kumpfa - uczestnika jednej z największych egzekucji II wojny światowej w Europie.

Josias Kumpf ma obecnie 83 lata. W 1956 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie mógł się osiedlić na podstawie oświadczenia, że w czasie służby w SS nie popełnił żadnej zbrodni. Do 1942 roku pracował między innymi w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, skąd został przeniesiony do Trawnik koło Lublina.

Kumpf uczestniczył w akcji "Dożynki" (Erntefest) w dniu 3 listopada 1943 roku, podczas której zamordowano niemal wszystkich Żydów z obozu w Trawnikach i jego filii w Dorohuczy. Liczbę ofiar szacuje się na około 8 tysięcy osób. Zbrodnię przeżyło tylko pięciu więźniów.

Kumpf przyznał się do udziału w akcji. Swoją rolę w niej ocenił następująco: "Moje zadanie polegało na tym, aby dobijać tych, którzy dawali znaki życia, byli w konwulsjach. Strzelać w celu zabicia, udaremniać więźniom próbę ucieczki".

Dziś o sprawie Kumpfa wypowiedziała się rzecznik austriackiego ministerstwa sprawiedliwości,
Katharina Swoboda, rozwiewając przy tym wątpliwości dotyczące ewentualnego procesu zbrodniarza. Zdaniem rzecznik, zarzuty za stawiane mu czyny przedawniły się w latach 60. Zgodnie z prawem Kumpf powinien być sądzony na podstawie kodeksu karnego z 1945 roku.

źródło: wp.pl, "Dziennik Wschodni", tvn24

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Powinno się karać takich okrutników
trudno ich porównać na przykład do dzików,
Ale jak możliwe przez długie lata
żył sobie beztrosko choć zabijał brata?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobrze! Mimo, iż żyjący do dziś zbrodniarze nazistowscy są bardzo zaawansowani wiekowo i często schorowani, powinni być do końca życia ścigani za swoje zbrodnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.