Facebook Google+ Twitter

Nazwij stacje 2. linii warszawskiego metra. Masz pomysł?

Radni zastanawiają się nad nazwami dla stacji centralnego odcinka metra. Pomóżcie im, wymyślając własne „imiona” dla przystanków drugiej nitki podziemnej kolei.

Chyba nie ma jednej recepty. Nazwa nie musi być krótka, musi być jasna. Musi się jednoznacznie kojarzyć z miejscem, w którym dana stacja jest. I musi przywodzić na myśl, miejsce do którego chcemy się udać. Nie ma jednej recepty czy ma być długa czy krótka - tłumaczy w TVN Warszawa językoznawca Katarzyna Foremniak.

Komisja Nazewnictwa analizuje już dotychczasowe propozycje. Radni proszą o opinie także mieszkańców Warszawy. Jak na razie, stacje znane są pod roboczymi nazwami: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat, Powiśle, Stadion i Dworzec Wileński.

Jednak czy nazwy nowych stacji muszą być aż tak formalne? Jeśli mamy w Warszawie ulice Starej Gruszy, Małej Brzozy, Magiczną, to dlaczego przystanki metra nie mogą mieć barwniejszych imion?

Postanowiliśmy włączyć się do akcji. Liczymy na Waszą pomoc. Jeśli chodzi Wam po głowie śmieszna, kontrowersyjna lub po prostu bardziej adekwatna nazwa dla którejś stacji, podzielcie się nią w komentarzach pod artykułem. Uczyńmy stolicę nieco bardziej kolorową.


Czytaj też: Stołeczne metro w budowie. II linią pojedziemy za trzy lata

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

www.softfocus.ownlog.com
  • www.softfocus.ownlog.com
  • 27.10.2010 22:36

Zamiast nazwy Rondo ONZ dałbym nazwę: Jana Pawła II :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robocze są ok. Nazwy powinny być jednoznacznie zrozumiałe dla każdego plus skojarzone z istotną w pobliżu budowlą typu Muzeum Narodowe lub główną ulicą przy jakiej są zlokalizowane. Mnie jedynie ten Daszyński nie "leży" może Prosta....:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mida
  • Mida
  • 27.10.2010 17:41

Ja też bym pozostawił stacje robocze... jasno i czytelnie, bez zbędnego upiększania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Agnieszka Zielińska
  • Agnieszka Zielińska
  • 27.10.2010 10:49

A po co ulepszać to, co jest dobre, znane Waeszawiakom i czytelne. Już i takmamy bałagan na pierwszej linii metra, gdzie jakiś pseudo specjalista od nazw wycudował np. SLODOWIEC, a nie ma nazwy DWORZEC MARYMONT, którą znają wszyscy Żoliborzanie. Chyba to nie Warszawiacy wymyślają takie głupoty. Najlepsza jest prostota i spójność. Skoro stacje kolejki mają już swoje znane wszystkim nazwy, to stacje metra muszą do tego pasować i kropka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A nie może zostać tak jak jest? Mnie się nazwy robocze podobają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.