Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7344 miejsce

Nazwisko i adres świadka koronnego "Masy" do wymiany

Zarząd Ochrony Świadka Koronnego, będący częścią CBŚP, jest otoczony największą bodaj tajemnicą w polskiej Policji. „Masa” stał się przykładem tego, że rozbicie solidarności grupy przestępczej jest możliwe i przynosi pożądane efekty.

 / Fot. WikipediaInstytucja świadka koronnego została wprowadzona do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 25 czerwca 1997 roku.
Celem wprowadzenia tej instytucji była poprawa efektywności walki z przestępczością i zorganizowaną.

Pierwsi świadkowie dostali taki status w 1998 roku. Najbardziej znanym świadkiem koronnym jest "Masa". Jeden z dawnych liderów mafii pruszkowskiej po przejściu na "jasną stronę mocy".

„Masa” poinformował Policję o wszystkich, z którymi działał przez lata. Dzięki jego zeznaniom (które w części odwoływał) udało się postawić przed sądem i skazać na kary więzienia kilku bossów gangu pruszkowskiego, w tym: Słowika, Maliznę i Parasola.

Miejsce jego pobytu jest ściśle chronioną tajemnicą. Nie wiadomo, gdzie wraz z ochroną z Centralnego Biura Śledczego Policji przebywa on i jego rodzina.

Jak się okazało do czasu.

 / Fot. Jerzy KirzynskiRedakcja miesięcznika "Polska bez cenzury" otrzymała od asesora komorniczego działającego w imieniu komornika przy Sądzie Rejonowym Poznań- Nowe Miasto i Wilda pismo, w którym podano nazwisko, pesel i miejsce zamieszkania chronionego przez Policję „Masy”.

W polskim prawie przyjęto, że poza bezkarnością, świadek koronny (oraz osoby dla niego najbliższe) w razie zagrożenia życia lub zdrowia, może zostać objęty ochroną osobistą, a także uzyskać pomoc w zakresie zmiany miejsca pobytu lub zatrudnienia, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach mogą zostać mu wydane nowe dokumenty umożliwiające używanie innych niż własne danych osobowych.

I jeszcze jedno. Świadek koronny nie podlega karze za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe, w których uczestniczył i które jako świadek koronny ujawnił. Prokurator umarza wobec niego postępowanie (art. 9 ustawy).

Jak to się więc stało, że dane dotyczące miejsca zamieszkania osoby biorącej udział w czynnościach podane zostały do publicznej wiadomości?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.