Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nazwisko i adres świadka koronnego "Masy" do wymiany

Jerzy Kirzyński
Jerzy Kirzyński
Zarząd Ochrony Świadka Koronnego, będący częścią CBŚP, jest otoczony największą bodaj tajemnicą w polskiej Policji. „Masa” stał się przykładem tego, że rozbicie solidarności grupy przestępczej jest możliwe i przynosi pożądane efekty.

Instytucja świadka koronnego została wprowadzona do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 25 czerwca 1997 roku.
Celem wprowadzenia tej instytucji była poprawa efektywności walki z przestępczością i zorganizowaną.

Pierwsi świadkowie dostali taki status w 1998 roku. Najbardziej znanym świadkiem koronnym jest "Masa". Jeden z dawnych liderów mafii pruszkowskiej po przejściu na "jasną stronę mocy".

„Masa” poinformował Policję o wszystkich, z którymi działał przez lata. Dzięki jego zeznaniom (które w części odwoływał) udało się postawić przed sądem i skazać na kary więzienia kilku bossów gangu pruszkowskiego, w tym: Słowika, Maliznę i Parasola.

Miejsce jego pobytu jest ściśle chronioną tajemnicą. Nie wiadomo, gdzie wraz z ochroną z Centralnego Biura Śledczego Policji przebywa on i jego rodzina.

Jak się okazało do czasu.

Redakcja miesięcznika "Polska bez cenzury" otrzymała od asesora komorniczego działającego w imieniu komornika przy Sądzie Rejonowym Poznań- Nowe Miasto i Wilda pismo, w którym podano nazwisko, pesel i miejsce zamieszkania chronionego przez Policję „Masy”.

W polskim prawie przyjęto, że poza bezkarnością, świadek koronny (oraz osoby dla niego najbliższe) w razie zagrożenia życia lub zdrowia, może zostać objęty ochroną osobistą, a także uzyskać pomoc w zakresie zmiany miejsca pobytu lub zatrudnienia, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach mogą zostać mu wydane nowe dokumenty umożliwiające używanie innych niż własne danych osobowych.

I jeszcze jedno. Świadek koronny nie podlega karze za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe, w których uczestniczył i które jako świadek koronny ujawnił. Prokurator umarza wobec niego postępowanie (art. 9 ustawy).

Jak to się więc stało, że dane dotyczące miejsca zamieszkania osoby biorącej udział w czynnościach podane zostały do publicznej wiadomości?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto