Facebook Google+ Twitter

"Nazywam się Czerwień" - Orham Pamuk

To wspaniała książka, za którą autor, Orham Pamuk, w 2006 roku dostał literacką nagrodę Nobla. W tej opowieści w magiczny sposób zawarł intrygę, miłość, zagadkę, zabójstwo, a wszystko to wkomponował w konflikt między Wschodem a Zachodem.

 / Fot. Okładka książkiW XVI-wiecznym Stambule czterem miniaturzystom (Elegantowi, Motylowi, Oliwce i Bocianowi) sułtan powierza pracę nad księgą mającą opiewać jego wielkość i majestat. Ma to być jednak dość oryginalne, jak dla tej kultury, dzieło. Sułtan życzy sobie aby było ono ilustrowane w stylu europejskim, co przez wyznawców islamu jest uważane za grzech. Z tego powodu prace nad księgą są utrzymywane w tajemnicy. Jednak pomimo ogromnej ostrożności ginie jeden z miniaturzystów, a podejrzenia padają w tej sytuacji na trzech pozostałych.

Wątek kryminalny miesza się z miłosną intrygą związaną z powrotem Czarnego, który na 12 lat musiał opuścić Stambuł z powodu zakazanej miłości do Sakure. Okazuje się, że mąż kobiety zginął na wojnie. Jednak nie jest to rozwiązanie nieszczęśliwej miłości. Nowym problemem staje się Hasan, brat męża Sakure, który chce zająć jego miejsce. Historie sporządzanej w tajemnicy księgi, miłości i morderstwa przeplatają się, a wszystko razem tworzy wrażenie porywającej i poetyckiej baśni.

Książka „Nazywam się Czerwień” w poetycki sposób przedstawia barwny i egzotyczny turecki
świat. Styl pisania autora jest płynny i melodyjny, Pamuk umiejętnie łączy wątki realistyczne i baśniowe, jednocześnie nie pozbawiając czytelnika napięcia związanego z oczekiwaniem na rozwiązanie zagadki. Dodatkowo historię urozmaicają wplatane co jakiś czas legendy, przypowieści i rozmaite krótkie opowiadania.

Na uwagę zasługuję też nowatorska forma książki. To sześciuset stronnicowe dzieło podzielone zostało na wiele dość krótkich rozdziałów, z czego prawie każdy z nich ma innego narratora, co nadaje opowiadanej historii dynamizm i zachęca do odkrywania kolejnych opowiadań.
Polecam tę książkę zarówno każdemu miłośnikowi romansu jak i czytelnikowi żądnemu intrygi oraz zagadek. Świetnie napisana i słusznie nagrodzona lektura dla każdego kto ma ochotę przeczytać dobrą i nietuzinkową książkę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.