Facebook Google+ Twitter

NBP: Nie będzie monety z Wałęsą

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-03 14:24

Narodowy Bank Polski nie wyda okolicznościowej serii monet z wizerunkiem Lecha Wałęsy w 25. rocznicę otrzymania przez niego pokojowej Nagrody Nobla. NBP uzasadnia, że nie honoruje osób żyjących.

Dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej NBP - Józef Rusznar odniósł się dziś do artukułu z dzisiejszej "Gazety Wyborczej". Dziennik sugeruje, że NBP wycofało się z emisji okolicznościowej monety po ostatnich wydarzeniach związanych z domniemaną współpracą Lecha Wałęsy z SB.

Jednak dyrektor Rusznar przekonuje, że powód rezygnacji z tego przedsięwzięcia był inny: Rada Historyków postanowiła nie rekomendować tej inicjatywy, bo NBP nie upamiętnia na monetach osób żyjących. Do tej pory jedynym wyjątkiem był Jan Paweł II.

Zarząd Narodowego Banku Polskiego przychylił się do stanowiska rady historyków. Jednocześnie Rusznar zwrócił uwagę, że NBP stara się odcinać od wszelkich dyskusji politycznych. "Te spory leżą poza obszarem zainteresowania Banku Centralnego" - zaznaczył.

Dzisiejsza "Gazeta Wyborcza" przypomina, że o emisji monet decyduje rekomendowany przez PiS prezes NBP - Sławomir Skrzypek. Wspierają go historycy doradzający NBP. Bank co roku wydaje kolekcjonerskie monety dla uhonorowania ważnych wydarzeń i sławnych ludzi.
A.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.