Facebook Google+ Twitter

NBP: Polsce grozi kryzys

Analitycy z Narodowego Banku Polskiego prognozują, że rok 2011 jest ostatnim rokiem stabilności gospodarczej w Polsce. Co dalej? Kryzys.

NBP. Gmach w Warszawie / Fot. Hiuppo,CC 2.5,http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:POL_NBP_Warsaw.jpg&filetimestamp=20061213175927Prognozy analityków z Narodowego Banku Polskiego nie są zbyt optymistyczne. Jak wynika z ich predykcji, tegoroczne PKB uplasuje się w przedziale 3,3-5,1 proc. W następnym roku z kolei skala wzrostu prawdopodobnie sięgnie jedynie 2,3-4,8 proc., a w 2013 roku tylko
1,7-4,4 proc. Bezpośredni wpływ na taki scenariusz mają przede wszystkim czynniki wewnętrzne, tzn. popyt krajowy lub spożycie indywidualne. Negatywnie wpłyną na gospodarkę również czynniki zewnętrzne, a mianowicie coraz mniejsze inwestycje, sytuacja na rynku pracy, nieustannie rosnąca inflacja, która powoduje konieczność radykalnych zmian w polityce pieniężnej, wydarzenia w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, a także kataklizm w Japonii. Wszystkie te czynniki powodują ogromne napięcie na rynku światowym, co grozi destabilizacją ekonomiczną również u nas.

Jak się zarabia na trzęsieniu ziemi w Japonii?

Fatalna inflacja zmusiła Radę Polityki Pieniężnej do rozpoczęcia cyklu zaostrzania polityki pieniężnej. Nie ma wątpliwości, że odbije się to negatywnie na tempie wzrostu gospodarczego. Obserwuje się również drastyczne zaostrzenie polityki kredytowej, co zmniejszy popyt na kredyty. O rynku pracy również nie można mówić dobrze. Pomimo tego, że liczba zatrudnionych rośnie, stopa bezrobocia wciąż jest wysoka (najprawdopodobniej nie przestanie rosnąć). Nie jest najlepiej również z inwestycjami. Oszczędności budżetowe zmniejszają popyt i negatywnie wpływają na częstotliwość inwestycji, które po okresie gospodarczego spowolnienia wychodzą z okresu stagnacji.

Finansowe tsunami z Japonii

Giełdowe spółki z kolei tryskają optymizmem. W 2011 roku przewidują przynajmniej dwucyfrowy wzrost sprzedaży. Jak planują osiągnąć taki sukces w państwie, które jest o krok od kryzysu? Większość z nich powołuje się na biznesowe strategie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.