Facebook Google+ Twitter

NBP: sytuacja polskich banków jest stabilna

W opublikowanym we wtorek 10 lipca "Raporcie o stabilności systemu finansowego" NBP stwierdza, że sytuacja polskich banków jest dobra i stabilna. Obniżenie tempa wzrostu gospodarczego nie ma na razie istotnego wpływu na ryzyko kredytowe. Jednocześnie NBP przedstawia rekomendacje, gdyby rozwinął się negatywny scenariusz dla strefy euro.

 / Fot. Wistula/wikimedia/CC-BY-3.0W 2011 r. banki w Polsce osiągnęły historyczne zyski. W I kwartale br. są one na zbliżonym poziomie. I mimo, że polska gospodarka zwalnia banki nadal wykazują wysoką zdolność do pokrycia ewentualnych strat, związanych z kosztem ryzyka kredytowego, a system finansowy jest stabilny – możemy przeczytać w raporcie opublikowanym na stronie nbp.pl.
Jednocześnie NBP zwraca uwagę, że istnieje duża niepewność rozwoju sytuacji ekonomicznej w strefie euro, co w przypadku jej znacznego pogorszenia może się przełożyć na kondycję polskich banków. NBP przeanalizował więc najbardziej pesymistyczne scenariusze i stwierdził, że większość sektora finansowego ma wystarczająco wysokie aktywa, niemniej część banków wymagałaby dokapitalizowania.

By wzmocnić odporność polskiego systemu finansowego na ewentualny kryzys, NBP przedstawia w raporcie rekomendacje dla banków. Banki muszą prowadzić ostrożną politykę wypłaty dywidend, by zapewnić sobie odpowiednio wysoki poziom kapitałów własnych. Dotyczy to szczególnie banków o wysokim udziale kredytów hipotecznych denominowanych w walutach obcych i wysokim wskaźniku LtV (stosunek wielkości kredytu do wysokości zabezpieczenia).
NBP zaleca ponadto dywersyfikację źródeł finansowania poprzez emisję długoterminowych papierów dłużnych, zwiększenie kontroli wskaźnika LtV i ograniczanie ryzyka dla kredytów mieszkaniowych o wysokim jego poziomie oraz wzmacnianie płynności. Bank Centralny podtrzymuje też rekomendację dla wycofywania z oferty banków kredytów hipotecznych udzielanych w walutach obcych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

gość
  • gość
  • 11.07.2012 22:58

o tyle dobrze, mam konto w jednym z nich, bo w getinie i jestem bardzo zadowolona z poziomu usług i tego co oferują.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.