Facebook Google+ Twitter

NBP wprowadza nowe monety, upamiętniające rocznicę 70. wybuchu wojny

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-28 07:47

Narodowy Bank Polski wprowadza dziś do obiegu nowe monety, upamiętniające 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Do obiegu trafią: srebrna dziesięciozłotówka oraz moneta złota o nominale 200 złotych.

Na srebrnej monecie 10-złotowej uwieczniono Wieluń. Na rewersie został przedstawiony wizerunek wieluńskiego ratusza z Bramą Krakowską, bombardowanego przez trzy samoloty Junkers. Awers prezentuje terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w granicach z 1 września 1939 roku, z symbolicznym "pęknięciem", po obu stronach którego znajdują się symbole III Rzeszy i ZSRR, przypominające o hitlerowskiej i sowieckiej agresji na Polskę.

Złota dwusetka jest poświęcona Warszawie. Na rewersie widać popiersie bohaterskiego prezydenta stolicy Stefana Starzyńskiego, kontur płonącej Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie oraz wizerunek samolotu zrzucającego bomby. Na awersie widać pomnik Syrenki warszawskiej na tle symbolicznych płomieni.

Złota dwusetka zostanie wyemitowana w nakładzie 10,5 tysięcy sztuk i będzie kosztowała 1 840 złotych. Natomiast srebrna dziesięciozłotówka ukaże się w 100 tysiącach egzemplarzy, w cenie 58 złotych za sztukę. Wszystkie monety będą dostępne w oddziałach NBP.
W poniedziałek NBP wprowadził do obiegu 2-złotową monetę poświęconą bohaterom Westerplatte.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.