Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

800 miejsce

NBP wprowadzi nowe wzory banknotów. Czy będzie królowa Jadwiga?

W najbliższym tygodniu NBP ujawni nowe wzory polskich banknotów, jakie pojawią się w obiegu od kwietnia 2014 roku. Wymiana pieniędzy będzie zachodziła stopniowo. Rozważana jest kwestia wprowadzenia pięćsetki z wizerunkiem królowej Jadwigi.

Zaprojektowany w 1994 r. banknot 500 zł z wizerunkiem królowej Jadwigi / Fot. NBPOd kilku miesięcy docierały do mediów komunikaty, że Narodowy Bank Polski planuje modernizację papierowych banknotów. Przyczyną zmiany jest fakt, że używane obecnie banknoty mają kilkanaście lat, więc względy bezpieczeństwa przemawiają za ich wymianą.

Marek Oleś, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbowego NBP poinformował, że "wprowadzone 18 lat temu zabezpieczenia funkcjonują bez zarzutu, lecz postęp technologiczny wymaga jednak ich modernizacji dla zwiększenia bezpieczeństwa obrotu gotówkowego w kolejnych latach".

Wymiana obejmie wszystkie papierowe pieniądze, które obecnie są w obiegu, ale niewykluczone, że najpóźniej obejmą Banknot 100-złotowy z wizerunkiem Władysława II Jagiełły / Fot. NBP te o najwyższym nominale, z których obecnie jest tylko 200 zł. Najpierw pojawią się banknoty o nominale 10, 20, 50 i 100 zł. Istnieje prawdopodobieństwo, że pojawi się nowy, wyższy nominał, zaprojektowany już w 1994 roku, czyli 500 zł.

Został on przygotowywany w związku z denominacją i emisją nowych pieniędzy, lecz wycofano się z wprowadzenia go do obiegu na podstawie analiz ekonomicznych, które wykazały zbędność takiego nominału. Banknot 500-złotowy zawierał wizerunek królowej Jadwigi Andegaweńskiej.

Jak informuje Wirtualna Polska, nowe banknoty prawdopodobnie są już wydrukowane, gdyż ich produkcja rozpoczęła się w tajemnicy kilka miesięcy temu. Produkcją banknotów wyposażonych w nowy system zabezpieczeń, na zlecenie Narodowego Banku Polskiego, zajmuje się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

NBP informuje, że nie zmienią się główne motywy graficzne, jednak nowe polskie banknoty będą miały zmienione oznaczenia i zabezpieczenia, co nie pozostanie bez wpływu na ich wygląd. Zapewnia też, że bez zmian pozostanie rozmiar, kolorystyka, a także materiał, z którego wykonuje się pieniądze obecnie. W dalszym ciągu będzie to specjalny papier, a nie polimer.

Czytaj także: NBP zmienia zabezpieczenia banknotów. Nie będzie pięćsetki

Odkryte zostanie pole znaku wodnego, aby łatwiej go dostrzec. Wszelkie pozostałe nowinki dotyczą zabezpieczeń widocznych tylko w specjalnych urządzeniach. Na "nowych" banknotach pojawi się także podpis urzędującego szefa NBP, Marka Belki, który zastąpi ten złożony przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. We wtorek NBP ujawni, jak dokładnie będą wyglądały.

Przyczyną zmian są też oszczędności. Marcin Kaszuba, dyrektor departamentu komunikacji NBP mówi, że dzięki nowym zabezpieczeniom produkcja banknotów będzie tańsza. To dlatego, że części tych obecnych nikt już nie stosuje.

Wszystkie obecnie używane banknoty pozostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym. Pieniądze będące w obrocie, pozostaną, zaś nowe będą stopniowo dodrukowywane w miejsce wycofywanych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

@Paweł Jankowski
Zawsze może się okazać, że godność jest, bo stanie się Pan prorokiem jak nie we własnym kraju, to w Anglii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Rafał Migoń
"@Paweł Jankowski - Ma Pan myśli siebie?"
Nie jestem godzien. Jednakże, gdyby jeszcze kiedyś miała powrócić inflacyjna galopada (katalog nowych banknotów nie domykał się), to w razie braku kolejnych monarchów do druku, zapewne załapałby się deficytowy George, najmłodszy potomek Windsorów, jako że ma 1/256 krwi mazurskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja bym optował za królową Jadwigą, też najchętniej w swoim portfelu:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Paweł Jankowski
Ma Pan myśli siebie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to ojro nie będzie w Polsce?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Człowiek, Który Zatrzymał Anglię nadal bez szans.

Komentarz został ukrytyrozwiń

na wizerunku może być kto chce, byleby w moim portfelu było tych banknotów dużo...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Im wyższe nominały, tym mocniejszy dowód na utratę wartości waluty, niestety... Banknot ładny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.