Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14490 miejsce

NBP wprowadził do obiegu kolekcjonerski banknot 20-złotowy z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski

Z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski 12 kwietnia Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu kolekcjonerski banknot 20-złotowy. Na awersie zobaczymy wizerunek Mieszka I i Dobrawy, a na rewersie katedrę gnieźnieńską.

 / Fot. materiały prasoweWe wtorek do obiegu w całej Polsce trafił nowy banknot o nominale 20 złotych. Narodowy Bank Polski wydaje go z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Nowe 20 złotych to banknot kolekcjonerski, ale będzie można nim płacić w sklepach.

W obiegu może się pojawić nawet 35 tysięcy egzemplarzy nowego banknotu. W centralnej części jego przedniej strony widnieją stylizowane portrety Mieszka I i Dobrawy, na odwrocie jest zaś wizerunek katedry gnieźnieńskiej.

Wprowadzenie nowego banknotu nie oznacza oczywiście, że używane dotąd 20 złotych zniknie z obiegu. Nowy banknot powstaje z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach. Narodowy Bank Polski oferuje banknot za 75 złotych.

 / Fot. materiały prasowe (aip)- Banknoty kolekcjonerskie różnią się od banknotów obiegowych bogatszą symboliką wizerunków postaci i wydarzeń, kompozycją i szczegółami tematycznymi, a także parametrami technicznymi i graficznymi, liczbą i formą zastosowanych zabezpieczeń przed fałszerstwami, kolorystyką, wymiarami czy technikami druku - tłumaczy Narodowy Bank Polski.

- Banknotami kolekcjonerskimi można posługiwać się na takich samych zasadach, jak banknotami obiegowymi, a więc są one prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

(aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

... i na dodatek ten banknot zdobył nagrodę na Currency Conference w Kuala Lumpur. Już wszędzie o tym trąbią. Jak tak dalej pójdzie, nigdy nie wejdziemy do strefy euro ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No jak nie, przecież płyta RS kosztuje ponad 50 zł. Czysta płyta w plastikowym pudełku kosztuje jakieś 2 złote, do tego zadrukowany kawałek papieru za kilka groszy i to dopiero jest przebitka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

no ale takiego biznesu nie wymyślili, ponad 2 krotny zysk netto. żeby kawałeczek papieru kolorowego o nominale 20 zł sprzedawać za 70 zł. GENIALNE. i proste!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie się wydaje, że Rolling Stones mają tam więcej do powiedzenia niż Szwajcarski Bank Narodowy ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzisiaj Szwajcarzy też wypuścili nowy banknot 50 fr. śliczny, skomplikowany i ponoć nie do podrobienia. Bez jakiejś tam szczególnej rocznicy. To potrzeba rynkowa. Właśnie dostosowywane są bankomaty. Kilka dni potrwa zanim wszędzie będą. Stare są wycofywane z obiegu idą na przemiał i do spalarni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wyraźne nawiązanie do wczesnego Heidricha, acz stonowane pastelowo do granic współczesnej flat maniery. Figuratywny dual portretu symbolicznie korelowany w subtelnie klasycznym kontraście barw. To przywodzi na myśl pewien rozdźwięk zawsze obecny w malarstwie Andrzeja Wróblewskiego konfrontowany z administracyjnym recto/verso zawiązki państwowości dzisiejszej Rzeczpospolitej. Zastanawiająca przestrzeń z rysem szachulcowym sugeruje wczesne ugruntowanie dwuinstancyjnego systemu prawnego krytego strzechą z rzadka przerywając donośnym: "Gore!" Ogólnie banknot dość wątły w swojej wymowie, aliści strona tylna krzepi zmysły odchodząc posiadacza banknotu od przedstawień w cieniu późniejszej powały beczkowej na rzecz miniaturki strzeliście majestatycznej i dostojnej katedry. Tutaj podróż się kończy, zaczynają wykopaliska i bomba, a kto to czytał i wydał dwie dychy ten trąba. N.B.P. :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.