Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4742 miejsce

NBP zmienia zabezpieczenia banknotów. Nie będzie pięćsetki

Dziś NBP zaprezentował banknoty powszechnego obiegu o nominałach 10, 20, 50 i 100 złotych ze zmoderni­zowanymi zabezpieczeniami: odkrytym polem znaku wodnego, wprowadzeniem farby opalizującej. Trafią one do obiegu w kwietniu 2014 roku.

Prezes NBP Marek Belka / Fot. Wikipedia Commons Na konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Marek Belka przedstawił nowe wzory banknotów polskich. Zmiana nie ma charakteru rewolucyjnego. Projekty graficzne zmodernizowanych banknotów nie uległy zmianie, chociaż zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy banknotami nowej i dotychczasowej emisji będą widoczne.

Marek Belka poinformował, że "wprowadzony w 1995 r. system zabezpieczeń oraz system zasilania obrotu gotówkowego funkcjonują bez zarzutu, a poziom fałszerstw znaków pieniężnych w Polsce jest niski. Jednak postęp technologiczny, który dokonał się w ostatnich latach wymaga przeprowadzenia tej technicznej operacji (...). Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gotówkowego w perspektywie szeregu kolejnych lat".

Ogólne założenia operacji

Zmiana zabezpieczeń banknotów jest operacją czysto techniczną. regularnie przeprowadzaną przez banki centralne. Banknoty polskie / Fot. NBP Banknoty z nowoczesnymi zabezpieczeniami będą stopniowo trafiały do obiegu od kwietnia 2014 roku. Najpierw pojawią się banknoty 10 zł, 20 zł, 50 zł i 100 zł, natomiast banknot o nominale 200 zł na razie pozostaje bez zmian. Bezpośrednie wydatki związane z modernizacją banknotów wyniosą ok. 14 mln zł.

Spekulacje związane z wprowadzeniem wyższego nominału zostały rozstrzygnięte. NBP nie widzi konieczności funkcjonowania pięćsetki, która została zaprojektowana jeszcze w 1994 roku. Zgodnie z założeniami serii "Władcy Polski" nominał 500 zł zawierał podobiznę królowej Jadwigi Andegaweńskiej, żony Władysława II Jagiełły, widniejącego na banknocie 100-złotowym.

Prezes NBP zapowiedział, że Polacy bez trudu zauważą na banknotach kilka technicznych różnic. Najbardziej widoczne to tzw. odkryte pole bieli przy nominale banknotów, wzbogacony znak wodny, korona w owalu widoczna na każdym z nominałów oraz pas opalizujący. Na wszystkich banknotach podpis byłej prezes NBP Hanny Gronkiewicz-Waltz zostanie zastąpiony podpisem Marka Belki. Zmieni się także podpis głównego skarbnika NBP.

Zamiana banknotów ze starymi zabezpieczeniami na nowe będzie odbywała się stopniowo od kwietnia 2014 r. w ramach standardowych operacji zasilania banków w gotówkę i operacji wycofywania zniszczonych lub uszkodzonych banknotów.

W listopadzie rozpoczną się szkolenia, głównie dla banków, w ramach których przeszkolone zostanie ok. 4,5 tys. osób. W styczniu 2014 r. ruszy szeroka kampania edukacyjna. To, jak długo będą na rynku funkcjonować obecne banknoty, zależy od ich tzw. cyklu życiowego, czyli czasu od wejścia banknotu do obiegu do naturalnego zużycia. Dla banknotów 10-20 zł okres ten wynosi ok. 1,5 roku, dla 50 zł - 2,5 roku, a dla 100 zł - 4-5 lat.

Wszystkie obecnie używane banknoty zostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym. Prezes NBP zastrzegł, że żaden banknot z nowymi zabezpieczeniami nie trafi do obiegu przed kwietniem 2014 r.

Modernizacja banknotów wymusza dostosowanie do nowych zabezpieczeń różnego rodzaju urządzenia, np. wpłatomaty (oraz bankomaty, które przyjmują pieniądze), maszyny vendingowe (sprzedające np. napoje czy słodycze), parkometry czy biletomaty.

Szczegółowa specyfikacja

Stary banknot 100 zł / Fot. NBP Najwięcej zmian pojawi się na banknocie 100 zł. Przy nominale po lewej stronie będzie tzw. odkryte pole bieli. Dzięki temu łatwiej będzie można rozpoznać stopień zużycia pieniądza i jego zabrudzenia. Banknot będzie wydawał się jaśniejszy. Na bieli zostanie umieszczony wzbogacony znak wodny z wizerunkiem Władysława II Jagiełły, który będzie lepiej widoczny, niż obecnie. Poniżej pojawi się nowy jednorodny znak wodny z nominałem 100 zł.

Banknot, podobnie jak obecnie, będzie zabezpieczony metalizującą nitką. Rozeta znajdująca się na lewo od wizerunku króla będzie płynnie zmieniać kolor ze złotego w zielony. Na prawo od wizerunku króla pojawi się owal, w którym zostaną umieszczone elementy graficzne. Podczas oglądania pod światło będą się uzupełniały, tworząc koronę. Na kolejnym owalu po prawej stronie od władcy umieszczono tzw. efekt kątowy. W zależności od kąta patrzenia będzie widoczny nominał 100 zł lub korona. Ponadto na banknocie zostaną umieszczone znaki widoczne tylko w promieniach UV.

Stary banknot 50 zł / Fot. NBP Na banknocie 50 zł nowością będzie królewska litera "K" zmieniająca kolor w zależności od kąta patrzenia. Pojawi się owal, z elementami graficznymi tworzącymi widoczną pod światło koronę. Znak wodny z wizerunkiem Kazimierza III Wielkiego i nominałem 100 zł będzie lepiej widoczny. Zmiana będzie też dotyczyć znaków widocznych w promieniach UV.

Na banknocie 20 zł nowością będzie pas opalizujący umieszczony na odwrotnej stronie banknotu oraz korona w owalu. Zmodernizowany zostanie znak wodny i elementy widoczne w ultrafiolecie. Podobne elementy będą charakterystyczne dla zmodernizowanego banknotu 10 zł.

Zmodernizowane zabezpieczenia polskich banknotów
Czytaj także: NBP wprowadzi nowe wzory banknotów. Czy będzie królowa Jadwiga?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

"Pieniądz toczy się w krąg"... Zawsze, jak wiadomo. Zatem nic się nie zmieni. Belka zastąpi walc, a oba mogą zmiażdżyć człowieka;) Ten popada w nędzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aż tyle zmian..? widać koniecznych. Pozdrawiam serdecznie !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję z nowe wieści !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.